pytanie zadane 17 maja 2016 w Muzyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 20 maja 2016 przez użytkownika

Zespół Gawęda był czołowym zespołem dziecięcym w czasach PRL-u. Ogólnie przewinęło się przez niego kilkanaście tysięcy osób (dzieci i młodzieży). 

Twórcą Gawędy był Andrzej Kieruzalski, jeden z najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Pierwsze spotkanie z zaledwie grupką dzieci odbyło się 13 października 1952 roku. Początkowo brali oni udział w teatrze lalkowym. Dwa lata po nim zespół zmienił swój profil działalności i odtąd inscenizowano piosenki. Autorami tekstów do owych piosenek byli: Wanda Chotomska, Jonasz Kofta czy Marek Groński oraz Włodzimierz Korcz, Andrzej Korzyński, Czesław Majewski. 

Gawęda wydawała również płyty. pierwsza z nich ukazała się w 1973 roku i nosiła tytuł "Gawęda". Ogólnie zespół wydał 6 płyt. Gawęda działająca jako Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Związku Harcerstwa Polskiego występowała na wielu państwowych świętach. Zespół często wyjeżdżał, podróżował i to było wielkim bonusem, za który wiele dzieci chciało się do niego dostać. Na przesłuchania do Gawędy trzeba było czekać nawet 20 godzin!O Gawędzie przestało być głośno w latach 90. Z obecnych 600 członków, zostało zaledwie 100 osób. Obecnie Gawęda należy do jednej z pracowni Pałacu Młodzieży. 

W Gawędzie śpiewali m.in.: Anna Nehrebecka, Agnieszka Wagner, Magda Mielcarz, Krzysztof Gradowski, Antonina Krzysztoń, Marek Kościkiewicz, Paweł Stasiak czy Wojciech Mann. 

...