pytanie zadane 17 maja 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 20 maja 2016 przez użytkownika

Pralka Frania była legendarną, wielozadaniową pralką w czasach PRL-u. Pranie w niej było wprawiane w ruch za pomocą wirnika umieszczonego wewnątrz nieruchomej obudowy. 

Seryjna produkcja w Polsce ruszyła dopiero w 1958 roku, choć na świecie była ona znana już w latach 30. Produkowała ją kielecka Huta Ludwików SHL. Wtedy jeszcze wirnik umieszczony był na bocznej ścianie i wystawał poza obudowę. Dopiero później produkowano Franię w wirnikiem na dnie i dyskretnie schowanym mechanizmem napędowym. 

Obsługa Frani była bardzo prosta. Ubrania wrzucało się do pralki, nalewało ciepłej wody, wsypywało proszek, włączało do gniazdka i gotowe. Pralkę można było wyłączyć w dowolnie wyznaczonym czasie.  W niektórych modelach dołączona była również wyżymarka. Później modele tylko ulepszano. Dodawano m.in. wyłącznik dźwigniowy. model z ustaleniem czasu prania, funkcją podgrzewania wody czy inny kolor pralki. Przez cały okres jej świetności sprzedano 6 mln egzemplarzy. 

Obecnie marka Frania należy do Myszkowskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, która tworzy takie urządzenia do dziś. Do ciekawostek należy również, inne niż przewiduje, wykorzystanie pralki Frania. Niektórzy służyły w poligrafii, w produkcji wina marki ****, produkcji majonezu, ciasta na gofry czy bitej śmietany. 

komentarz 6 października 2020 przez użytkownika Gość

Jakie wtedy wszystko było proste.

...