pytanie zadane 17 maja 2016 w Muzyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 21 maja 2016 przez użytkownika

Zespół ABBA pochodzi ze Szwecji. Jest to popowy zespół muzyczny, bardzo popularny w latach osiemdziesiątych i pod koniec lat 70-tych. Zespół działał przez 10 lat. 

Zespół ABBA stworzony został w 1972 roku przez czterech artystów: dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Byli nimi:

- Angetha Faltskog - piosenkarka, aktorka, współzałożycielka zespołu. Prywatnie była żona Bjorna, z którym ma dwoje dzieci - Lindę i Christiana. Urodziła się w Jönköping. Na zdjęciu w blond włosach. Po rozpadzie zespołu zaczęła nagrywać solowe płyty. 

- Bjorn Ulvaeus - kompozytor i gitarzysta, współzałożyciel zespołu. Razem z Bennem tworzy musicale (Mamma Mia!, Chess). Prywatnie były mąż Angeth'y, z którą ma dwoje dzieci - Lindę i Christiana. Urodził się w Göteborgu. Na zdjęciu pierwszy z lewej. 

- Benny Andersson - jest kompozytorem, aranżerem i multiinstrumentalistą, współtworzył wszystkie utwory zespołu ABBA, pisze muzykę do filmów m.in. do "Mamma Mia!", "Pieśń z drugiego piętra". Razem z Bjorn'em tworzy musicale (Mamma Mia!, Chess). Prywatnie były mąż Anni. Urodził się w Sztokholmie. Na zdjęciu pierwszy z prawej. 

- Anni-Frid Lyngstad - piosenkarka, współtwórczyni zespołu. Urodziła się w Ballangen. Prywatnie była żona Bennego. Na zdjęciu w ciemnych, rudych włosach. 

abba zespół skład

Nazwa zespołu wzięła się od pierwszych liter imion założycieli (Angetha, Bjorn, Benny, Anni). W 1974 roku zespół zwyciężył na Eurowizji wykonując piosenkę "Waterloo". Po tym sukcesie ABBA wyruszyła w podróż koncertową po Europie. Do najbardziej znanych piosenek grupy ABBA należą m.in.: "Dancing Queen", "Nina, Pretty Ballerina", "Fernando", "Money, Money, Money", "Knowing Me, Knowing You". 


- Dancing Queen w wykonaniu zespołu ABBA


W roku 1978 na ekrany kin wszedł film relacjonujący trasę zespołu po Australii pt. "Abba"

Jedną z ciekawostek odnośnie teledysków ABBY jest to, że klip do piosenki "S.O.S" kręcono w Warszawie, a dokładnie na parkingu, obok hotelu Forum. 

W 2018 roku ABBA ogłosiła reaktywację po 36 latach przerwy. 

...