seohost
pytanie zadane 15 maja 2016 w Biznes i finanse przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 15 maja 2016 przez użytkownika

Papier... mimo nowoczesnych urządzeń nie możemy się bez niego obyć. Dzięki niemu możemy czytać książki, drukować ważne i mniej ważne dokumenty, zapisywać na nim spotkania i rzeczy do zrobienia, malować, rysować, wycinać, składać itd. Przykładów, tego co możemy zrobić z papieru lub z papierem jest mnóstwo, można je mnożyć i mnożyć bez końca. Zapewne każdy z Was jeśli teraz rozejrzy się wokół siebie zobaczy coś związanego z papierem, coś bez czego żyje się trudniej. Oczywiście w dzisiejszych czasach używa się wielu elektronicznych urządzeń, które zastępują tradycyjne kartki, ale szybciej i łatwiej jest zapisać coś w terminarzu lub na kolorowej karteczce (zwykle znajdującej się w okolicach monitora komputerowego lub na lodówce). Chociaż może dla niektórych to tylko kwestia przyzwyczajenia?

Ja osobiście nie przepadam za czytaniem e-booków i zapisywaniem czegoś w telefonie. Wolę tradycyjne książki, które pachną drukarnią, notesy i terminarze, które mam zapisane co do godziny oraz małe, ale jakże podręczne karteczki (nie zawsze kolorowe). I dziś właśnie o kartkach, takich, niepotrzebnych, kartkach zapisanych jednostronnie. Wykorzystam je tak, by mogły się przydać na co dzień do zrobienia np. listy zakupów, listy zadań do wykonania czy też do tego, by przygotować kolorowanki dla dzieci.

zapisane kartki

Do tego wszystkiego nie trzeba kupować specjalnych notesów, nie trzeba co chwila drukować nowego obrazka do kolorowania na czystej kartce, ale trzeba wykorzystać kartki, które mamy w domu. Znajdźcie sobie wolniejszy dzień i zabierzcie się za porządki w szafce czy też szufladzie z dokumentami. Ja tak właśnie zrobiłam. Zaczęłam przeglądać wszystkie "papiery" i sporo z nich było już całkowicie nie ważnych. Kartek zapisanych po jednej stronie było całe mnóstwo. Drugie tyle znalazłam porządkując notatki robione w czasie studiów (mam tu na myśli, te które z pewnością mi się nie przydadzą i można je śmiało wykorzystać). Robię tak już od paru ładnych lat i od tegoż czasu prawie wcale nie kupuję nic związanego z notesami, zeszytami czy kolorowankami w księgarniach. Napisałam prawie nic, ponieważ z tego typu rzeczy zakupuję tylko terminarz, raz w roku, ale w planach mam zrobienie własnego samodzielnie. Ale wracając do tematu to zaraz napiszę jaki jest mój pomysł na wykorzystanie kartek zapisanych jednostronnie.

Po pierwsze z takich kartek robię kolorowanki. Drukuję je, ale na kartce, która właśnie jest już zapisana po jednej stronie. Druga strona jest czysta więc można na niej wydrukować jeden duży, bądź dwa mniejsze obrazki. Oszczędzamy w ten sposób czystą, nową kartkę, którą dziecko pomaluje i wyrzuci w kąt albo uzbiera się ich cała góra, z którą nie wiadomo później co zrobić. Kilka takich kartek z rysunkami spinam czasem razem i mam książeczkę - kolorowankę. Takie kartki przeznaczam też na malowanie po nich farbami lub naukę wycinania po liniach. Natomiast wykorzystuję również kartki dwustronnie zapisane np. jako podkładka, gdy lepimy z plasteliny.

zadrukowane kartki

Po drugie składam je na pół i przecinam. Gdy ułożę ich kilkanaście lub kilkadziesiąt to mam swego rodzaju zeszyt do zapisków. Czasem przecinam je jeszcze na pół i mam mały notes. Często mi się on przydaje, a zapisane kartki ubywają z niego czasami w mgnieniu oka. Nie mam wtedy wyrzutów sumienia, że zużywam tyle kartek, ale jestem z siebie dumna, że nie muszę do tego celu kupować nowych, kolorowych notesów, do których zrobienia wycina się kolejne drzewa.

Po wtóre z kartki A4 złożonej na dużo więcej małych części, robię malutkie karteczki. Przydają mi się one do zapisania np. numeru telefonu lub jako krótka lista na zakupy. Karteczkę chowam do portfela lub kieszeni i jestem pewna, że nie zapomnę o kupnie jakiejś rzeczy ze sklepu.

notesy z zadrukowanych kartek po jednej stronie

Zastosowań na wykorzystanie zapisanych kartek jest wiele, ale liczy się przede wszystkim ludzka świadomość związanego z tym oszczędzania. Najprościej jest wyrzucić niepotrzebną kartkę, trudniej jeśli mamy pomyśleć co można by z niej zrobić, jak ją wykorzystać i czy do czegoś w ogóle będzie nam ona jeszcze potrzebna?


Zapisane kartki ja pocięłam na mniejsze, by zmieściły się do małego segregatora. Następnie na jego wewnętrznej stronie, czyli od środka przykleiłam pudełeczko z kredkami, za pomocą kleju na gorąco. W ten prosty i szybki sposób stworzyłam notes podróżny, który moje dziecko zabiera do samochodu. Dzięki niemu może rysować to co widzi i zawsze ma wszystko pod ręką. 

zeszyt do auta

notes do samochodu

komentarz 17 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Świetne porady, ja też wykorzystuje ponownie kartki po jednej zadrukowane lub zapisane. Po prostu używam do robienia różnego rodzaju notatek czy list zakupow.

Trzeba dbać o to żeby mniej drzew wycinano.
komentarz 28 lutego 2021 przez użytkownika anonimowy
Też u siebie przejrzałam wszystkie papiery w domu i rzeczywiście mam tego masę, gdzie po jednej stronie jest zadrukowane a po drugiej puste i wyszło mi z kilkaset takich kartek. można z tego zrobić masę notatników lub użyć do zadrukowania.
...