seohost
pytanie zadane 15 maja 2016 w Biznes i finanse przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 15 maja 2016 przez użytkownika

Oczywiście nie da się całkowicie zrezygnować z energii elektrycznej, ale można zmniejszyć jej zużycie na co dzień. Wiemy jak dużo w skali roku czerpie prądu np. telewizor, lodówka czy inne urządzenia prądożerne, ale możemy zmniejszyć nasze rachunki i mamy na to wpływ. 

Obecnie na rynku znajduje się wiele urządzeń służących do pomiaru energii elektrycznej wzbogaconych o nowe inteligentne technologie, ale niestety takie urządzenia nie załatwią za nas wszystkiego. Musimy sami się trochę postarać i zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Przyda się również wzbogacenie naszej wiedzy oraz znajomość sposobów oszczędzania prądu.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zwracanie uwagi na energochłonność urządzeń elektrycznych, które mamy w domu lub które planujemy kupić, by wyposażyć nasze mieszkanie. To podstawa późniejszej oszczędności. Warto tu zwrócić uwagę na  efektywność energetyczną i nie kupować urządzeń, których efektywność jest niska, ponieważ podczas użytkowania zużycie energii będzie dużo wyższe w ciągu całego użytkowania danego sprzętu. Tak więc mija się to z celem. Taki wybór dotyczy głównie tych urządzeń, które będą pracowały ciągle lub takich, które posiadają dużą moc. Są to np. lodówka, zamrażalka i telewizor oraz zmywarka czy pralko - suszarka.

Jeśli nie planujemy zakupu nowych urządzeń, warto wiedzieć jak umiejętnie korzystać z tych, które już posiadamy. Poniżej opiszę kilka podstawowych zasad eksploracji domowych urządzeń, które pozwolą nam zmniejszyć ilość zużywanej energii. By całość była jasna i przejrzysta przedstawię zasady dla poszczególnych pomieszczeń domowych.

Zaczniemy więc od pomieszczenia, w którym zazwyczaj znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych, czyli od kuchni. Tam znajdują się:

* Lodówka

Najważniejsze to dobór odpowiedniego miejsca dla niej. Nie wolno stawiać jej w pobliżu źródeł ciepła, czyli np. grzejników czy kuchenek. Ustawiając lodówkę zachowajmy odstęp od ściany, tak by była tam odpowiednia wymiana powietrza (wentylacja). Warto co jakiś czas sprawdzać stan uszczelek chłodziarki oraz dbać o czystość. Produkty zamrożone warto rozmrażać właśnie w lodówce, ponieważ dzięki temu oszczędza się energię lodówki potrzebną do chłodzenia. Tylko trzeba wtedy pamiętać o tym, by wyjąć to co do rozmrożenia, dzień wcześniej. Ostatnią, pewnie znaną zasadą, ale bardzo ważną jest nie wkładanie do lodówki produktów gorących.

* Piekarnik Elektryczny

Warto mieć w domu piekarnik, który posiada termoobieg, ponieważ nagrzewa się on wtedy szybciej niż piekarnik bez termoobiegu. Ważną sprawą jest również pamiętanie o tym, by nie otwierać drzwiczek piekarnika podczas pieczenia, gdyż wtedy tracimy cenne ciepło. Dodatkowo można oszczędzić na piekarniku wyłączając go kilka minut wcześniej niż czas pieczenia. Temperatura utrzyma się jeszcze przez jakiś czas na tym samym poziomie.

* Płyta Grzewcza

Kupując płytę grzewczą warto zwrócić uwagę na jej sprawność. Im większa sprawność, tym mniej energii potrzeba do ogrzania samego naczynia. Dla przykładu płyta ceramiczna ma sprawność na poziomie 60%, zaś płyta indukcyjna na poziomie 90%. Warto podczas gotowania zwrócić uwagę na wielkość naczynia. Lepiej jest używać takiego, które ma płaskie dno i średnicę większą niż palnik (element grzejny). Jeśli gotujemy coś długo, warto najpierw doprowadzić potrawę do wrzenia, a później zmniejszyć jej temperaturę. I na koniec, podobnie jak w przypadku piekarnika, można wyłączyć potrawę wcześniej, gdyż temperatura jeszcze się utrzyma.

* Czajnik Elektryczny

Gotując wodę w czajniku elektrycznym, należy wlać do niego tylko tyle wody ile nam w danej chwili potrzeba. Co jakiś czas warto również czyścić dno czajnika z kamienia lub nie dopuścić do jego powstania. Najlepsze czajniki elektryczne to te, które mają teflonową płytę grzejną, gdyż zapobiegają osadzaniu się kamienia.

* Zmywarka

Jeśli posiadamy zmywarkę w domu to dobrze, bo jak wiadomo w porównaniu z ręcznym zmywaniem, pochłania ona dużo mniej wody. Tu również należy dbać o utrzymywanie czystości i zapobieganiu osadzaniu się kamienia. By zmniejszyć nasze rachunki pamiętaj, by zawsze włączać załadowaną do pełna zmywarkę i stosować oszczędne programy (ekologiczny, ekspresowy).

Przejdźmy teraz do innych pomieszczeń domowych, w których znajdują się sprzęty elektryczne. Kolejnym z nich jest łazienka,a w niej:

Pralka, którą włączamy najlepiej załadowaną na pełny wkład. Warto do prania używać środków usuwających kamień.

Podgrzewacz przepływowy, który jest najbardziej energochłonnym urządzeniem. W tym przypadku lepiej jest brać prysznic niż kąpiel w wannie oraz zakręcać wodę przy goleniu czy myciu zębów.

Następne i ostatnie pomieszczenie to pokój. Tu pamiętajmy, by wybierać sprzęty, które są najoszczędniejsze, czyli np. telewizory LED. Oszczędzajmy energię w przypadku mniejszego sprzętu jak laptop, komputer czy audio - wideo. Wyłączajmy komputer, listwę zasilającą oraz inne urządzenia (drukarka, głośniki) jeśli przerwa w pracy wyniesie więcej niż 15 minut. Drukarkę włączajmy dopiero przed drukowaniem. Dobrze jeśli posiadamy drukarkę atramentową, gdyż zużywa kilkakrotnie mniej energii niż laserowa. Jeśli chodzi o sprzęt audio - wideo to nie zostawiajmy go w trybie czuwania (świecąca się dioda), gdyż wtedy również jest pobierana energia.

Innymi sposobami na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej jest wymiana żarówek na diody LED, malowanie ścian na jasne kolory, używaniu dużych luster w pomieszczeniach do tego przeznaczonych, czyszczenie opraw oświetleniowych oraz wyłącznie zbędnego oświetlenia. Stosowanie się do powyższych zasad z pewnością pozwoli nam trzymać w ryzach rachunki za energię elektryczną.

komentarz 13 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
Uważam że wyminą żarówek na ledowe to absolutna podstawa. Od tego radzę zacząć, tylko lepiej zainwestować parę zł więcej na jedną żarówkę i mieć pewność że rzeczywiście ma tak mały pobór prądu niż kupić badziewie jak najtańsze i mieć nici z oszczędności energii. Patrząc na trwałość tego typu żarówek jest to zakup na lata. Jak kupisz dobra żarówkę to spłaci się ona w kilka miesięcy w stosunku to zwykłych żarówek.
...