pytanie zadane 12 maja 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 maja 2016 przez użytkownika

libreoffice
 

LibreOffice jest darmowym pakietem programów biurowym na licencji Open Source (a dokładniej LGPLv3). To oznacza, że jest całkowicie darmowy i można go używać do celów domowych, jak i komercyjnych (w firmie). LibreOffice powstał na bazie kodu źródłowego popularnego niegdyś OpenOffice i rozwijany jest przez organizację non-profit The Document Foundation.

W rozwój pakietu biurowego LibreOffice zaangażowane są społeczności wolnego oprogramowania, wolontariusze, którzy bezpłatnie udoskonalają oprogramowanie tak, aby było ono wolne i niezależne od wielkich korporacji informatycznych.

Pakiet wspiera format OpenDocument (ODF), czyli otwarty standard ISO formatu plików pakietów biurowych.

LibreOffice składa się z sześciu programów składowych:

writer Writer - to rozbudowany edytor tekstu będący dobrą alternatywą dla Worda, od którego nie odbiega funkcjonalnością. Posiada wiele funkcji użytecznych przy pisaniu dokumentów tekstowych. Zawiera w sobie takie funkcje jak sprawdzanie pisowni w języku polskim, obsługę korespondencji seryjnej czy eksport napisanych plików do PDF. Potrafi odczytywać i zapisywać pliki w wielu formatach, poza ODF również takie pliki jak MS Word (doc), XML, HTML.

calc Calc - arkusz kalkulacyjny z wbudowanymi zaawansowanymi funkcjami statystycznymi, matematycznymi i analizy danych.Alternatywa dla Excela. Za pomocą programu możemy tworzyć wiele rodzajów wykresów dwu i trójwymiarowych oraz importować dane z różnych typów baz danych (ODBC, MySQL, dBASE idp.), wraz z ich sortowaniem i filtrowaniem.

impress Impress - program pozwalający na tworzenie prezentacji multimedialnych, takich samych jak w programie PowerPoint, dla którego Impress jest również bezpłatnym odpowiednikiem. Program umożliwia umieszczenie w prezentacjach tekstu, grafiki, animacji i wykresów wzbogaconych w wiele (wbudowanych w program) efektów specjalnych. 

draw Draw - program graficzny, który pozwala na tworzenie złożonych dwu i trójwymiarowych obrazów. Dzięki niemu można stworzyć grafikę lub ilustrację, która wzbogaci dokumenty tworzone w innych składnikach pakietu np. w prezentacji multimedialnej tworzonej w Impress. Obiektom stworzonym w Draw, można nadawać teksturę powierzchni lub przezroczystość oraz zapisywać je w wielu formatach plików graficznych (GIF, JPG, TIF, EPS itp.).

base Base - aplikacja bazodanowa pozwalająca tworzyć i przeglądać bazy danych. Program posiada wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, ale poradzi sobie również z bazami opartymi o dBASE.

math Math - program umożliwiający tworzenie skomplikowanych wyrażeń i wzorów matematycznych oraz umieszczanie ich w dokumentach LibreOffice.


Strona Pakietu LibreOffice - https://pl.libreoffice.org

Zapraszam do instalacji pakietu LibreOfiice i wypróbowania jego programów składowych.

komentarz 5 lutego 2020 przez użytkownika Gość
To chyba najlepszy darmowy pakiet biurowy. Mam go od kilku lat zainstalowanego na kompie w domu i w zupełności na moje potrzeby wystarczy.

Po co mi płatny office skoro i tak 99% jego funkcji nie wykorzystam. W sumie jak sobie tak pomyślę to używam tylko pogrubienia, pochylenia i podkreślenia tekstu i justowania.
komentarz 12 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Też używam tylko libre. Jest to najlepszy program biurowy w swojej dziedzinie z darmowych pakietów. Ale od płatnego office też za wiele nie odbiega.
komentarz 22 marca 2020 przez użytkownika Gość
Również polecam używam na codzien w swojej firmie i nie widzę sensu płacenia grubej kasy za płatna konkurencje. Albo lepiej płacić co roku xD

Używam w sumie tylko formatowania tekstu justowanie, od lewej, pogrubianie pochylenie i podkreśla id tekstu. 99% innych opcji programu i tak nie używam. I pisze tutaj o edytorze tekstu który najczęściej jest w użyciu.
komentarz 19 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Mi tam pasuje libre. W domu mam zainstalowanego, a odkąd wprowadzili że można sobie przestawić menu wstążki tak jak to jest w Wordzie to już całkiem bajka.
...