pytanie zadane 13 sierpnia 2015 w Filmy i seriale przez użytkownika Gość
Jakie są ich zadania?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 sierpnia 2015 przez użytkownika
edycja 3 lipca 2023 przez użytkownika

Osób, które pracują przy powstaniu filmu jest zawsze sporo. Oczywiście jeśli jest to serial czy film krótkometrażowy będzie ich mniej niż przy wielkiej produkcji pełnometrażowego filmu. Poza tym aktorzy, scenografowie, statyści i inni członkowie ekipy filmowej często pracują nad jednym filmem kilka ładnych miesięcy, a bywa że kręcenie filmu rozkłada się na lata. Wszystko po to, by efekt został w pełni osiągnięty. 

klaps filmowy

To co widzimy czasem na planie filmowym to głównie przebrani aktorzy, reżyser, kamerzysta. Jednak trzeba wiedzieć, że produkcją filmów zajmuje się cała rzesza ludzki, których nie widać, a których praca jest bardzo ważna. Jednak wracając do pytania, to do osób pracujących przy powstaniu filmu należą:

- Reżyser/Kierownik planu
Jest to najważniejsza merytorycznie osoba przy kręceniu filmu. Odpowiada za całokształt dzieła filmowego, ponieważ jest jego autorem. Do jego zadań należy również kierowanie innymi osobami na planie filmowym, inspirowanie ich, a także wybór aktorów do danej roli. Kierownik planu dba również o to szukanie odpowiednich scenerii i miejsc do kręcenia poszczególnych scen. Czasem może to być odpowiednio zaaranżowane studio filmowe, a czasem plener np. las, łąka, centrum miasta czy park. 
Najbardziej znanymi reżyserami są: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski czy Alfred Hitchcock. 

- Producent filmowy
Zadaniem jego jest inwestowanie w proces powstawania filmu. To on angażuje potrzebne osoby do stworzenia filmu oraz dba o pozyskanie sprzętu i środków materialnych. Staje się on również właścicielem praw autorskich kiedy film jest już wyprodukowany. 

- Drugi reżyser
Jest zastępcą reżysera, podczas jego krótkich nieobecności lub przy realizacjach mniej ważnych scen. Najczęściej podczas kręcenia filmu znajduje się dwóch drugich reżyserów, z których jeden jest na planie filmowym, a drugi w biurze. 

- Scenarzysta 
Osoba, która stworzyła (napisała) scenariusz filmu, serialu, gry itp. Scenariusz zawiera dialogi, didaskalia, szkic postaci czy opis miejsca akcji. 

- Operator filmowy
To szef całego zespołu fotograficzno-operatorskiego. Odpowiedzialny za wybór soczewek, taśmy filmowej, rozmieszczenie oświetlenia i wszystko to co wiąże się z obrazem. Decyduje o tym, co zobaczymy na ekranie. Podczas pracy na planie filmowym współpracuje ze scenografem i reżyserem. 

operator kamery na planie filmowym

- Asystent operatora/asystent kamery/ostrzyciel
Odpowiada za stan i konserwację sprzętu, wymianę taśm filmowych i soczewek, ostrość obrazu. Dba o to, by ostrość obrazu zawsze była bardzo dobra, nawet wtedy, gdy kamera lub aktorzy są w ruchu. 

- Scenograf 
Opracowuje wspólnie z reżyserem plan ujęć, a także zarys scenografii i rekwizytów niezbędnych dla aktorów. Dba on również o odpowiednie oświetlenie, dekorację czy kostiumy. 

- Kierownik produkcji 
Sprawuje nadzór nad budżetem i rozwiązuje drobne problemy pojawiające się w czasie zdjęć.

- Montażysta dźwięku
Odpowiada za montaż linii dźwiękowych, dialogów, muzyki i efektów dźwiękowych w jedną ścieżkę dźwiękową synchronizując ją z obrazem.

- Operator dźwięku/operator światła 
Ustala pozycję i steruje pracą teleskopu trzymającego mikrofon, kamerę lub sprzęt oświetlający.

- Fotograf
Dokumentuje zdjęcia z produkcji filmu. Dzięki niemu powstają przebitki i ujęcia z kadrów filmowych, a także zdjęcia zza kulis. 

- Klapser
Zakłada taśmę filmową i uruchamia klaps. Klaps, czyli tabliczka i deseczka, zazwyczaj w kolorze czarno-białym, na której zapisane są dane techniczne filmu, takie jak: nazwa filmu, data, numer sceny, numer tonu dźwięku. Dzięki klapsom możliwa jest identyfikacja ujęć filmu i powtórzeń, czyli dubli. 

- Kostiumograf
Przygotowuje kostiumy, rekwizyty i fryzury dla aktorów grających w danym filmie, serialu czy teatrze. Jedną z najbardziej znanych kostiumografów w Polsce jest Malwina Wędzikowska. 

- Mistrz oświetlenia
Ustawia światła wg. wskazówek operatora filmowego na danym planie filmowym. 

- Sekretarz planu
Czuwa nad spójnością ujęć, by następowały kolejno po sobie w odpowiednim czasie. 

- Rekwizytor
Odpowiada za wystrój i odpowiedni dobór rekwizytów i innych przedmiotów, potrzebnych przy produkcji filmów. Czasem zatrudnia się pomocnika rekwizytora, gdy jest taka potrzeba np. jest wielu aktorów. 

- Charakteryzator
Nadaje sylwetce aktora i jego twarzy elementy danej postaci. Współpracuje z kostiumografami oraz bezpośrednio z aktorami. Praca charakteryzatora podzielona jest na działy: perukarstwo, makijaż i efekty specjalne. 

- Doradca scenariuszowy/script doctor
Ekspert, który doradza ekipie przy kręceniu zdjęć. Dzięki niemu scenariusz staje się spójny i wiarygodny. Na takiego doradcę zazwyczaj wyznacza się doświadczonego scenarzystę. 

Nie wymieniamy tutaj aktorów, statystów, kaskaderów itp. gdyż lista obejmuje tylko pracowników technicznych i odpowiedzialnych za produkcję filmu.

komentarz 12 stycznia 2022 przez użytkownika Gość

na planie filmowym to najlepiej ma reżyser, rządzi i od wszystkiego ludzi masmiley

...