pytanie zadane 12 maja 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 14 maja 2016 przez użytkownika

Proszek do prania to najbardziej znany produkt do usuwania zabrudzeń. Znajduje się on praktycznie w każdym domu. Podczas prania wsypuje się go do szuflady na detergenty, jaka znajduje się w pralce

wąska pralka

Obecnie zamiast proszku do prania, popularne jest również używania płynu do prania. Jeśli zaś chcemy całkowicie odejść od tych produktów i zastąpić proszek do prania czymś innym, o mniej chemicznym składzie to moje propozycje znajdują się poniżej. Właściwości piorące, podobne do tych znajdujących się w proszku, mają również:

- odwar z korzeni mydlnicy (można ją kupić w sklepie zielarskim) - pierze się w niej jedwabie i materiały delikatne takie jak np. koronki; dawniej z jej pomocą odtłuszczano również wełnę,

- orzechy piorące lub łupinki orzechów piorących pochodzą z Indii i Nepalu (można je kupić np. w sklepach internetowych),

orzechy piorące

- kasztany,

- płatki mydlane - można w nich prać delikatne ubrania, a zwłaszcza niemowlęce; nie uczulają; pół godziny przed praniem należy je namoczyć w wodzie, by się rozpuściły, 

- woda po gotowaniu się makaronu lub ryżu - dobra do prania niewielkiej odzieży np. śpioszki niemowlęce czy małe bluzki; taką odzież po wypraniu płucze się w czystej letniej wodzie.

Powyższe środki do prania są środkami ekologicznymi i często ich cena może być wyższa niż cena tradycyjnego proszku do prania. Dlatego poniżej wymienię jeszcze kilka innych środków piorących, którymi można zastąpić tradycyjny proszek.

- Kapsułki do prania - wygodne w stosowaniu, gdyż mamy już odmierzoną ilość detergentu. Wrzucamy ją na dno bębna, gdyż tam lepiej się rozpuści, a następnie na nią wkładamy pranie. Kapsułki sprawdzą się przy praniu delikatnych ubrań, gdyż nie zawierają wybielaczy.

kapsułki do prania

- Kapsułki 2 w 1 - są to kapsułki składające się z odmierzonej ilości  proszku i płynu do płukania. Można prać nimi w niskich temperaturach, usuwają uporczywe plamy i zachowują kolor.

- Żel do prania - jest delikatniejszy od proszku. Można wlać go do dozownika albo do pojemnika, który następnie umieścimy w bębnie pralki.

komentarz 31 marca 2020 przez użytkownika anonimowy
Najciekawsze są te naturalne alternatywy dla proszku. W około mamy tyle chemi że choć trochę mnie jest na wagę złota. Muszę popróbować, choć z tymi orzechami piorącymi że być problem z zakupem u nas w Polsce.
...