pytanie zadane 12 maja 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 14 maja 2016 przez użytkownika

Proszek do prania można zastąpić wieloma rzeczami. Właściwości piorące, podobne do tych znajdujących się w proszku, mają również:

- odwar z korzeni mydlnicy (można ją kupić w sklepie zielarskim),

- orzechy piorące, które pochodzą z Indii i Nepalu (można je kupić np. w sklepach internetowych),

- łupinki orzechów piorących,

- kasztany,

- wiórki mydlane,

- woda po gotowaniu się makaronu lub ryżu (do prania niewielkiej odzieży np. śpioszki niemowlęce czy małe bluzki). Taką odzież po wypraniu płucze się w czystej letniej wodzie.

Jest wiele środków piorących, którymi można zastąpić tradycyjny proszek. Poniżej wymienię kilka z nich.

1. Proszek - najlepiej dezynfekuje odzież i dobrze radzi sobie z zabrudzeniami, poza tym nowoczesne proszki piorą dobrze nawet w niskiej temperaturze i są skoncentrowane, przez co dodaje się ich mniej.

2. Kapsułki - wygodne w stosowaniu, gdyż mamy już odmierzony detergent. Wrzucamy ją na dno bębna, gdyż tam lepiej się rozpuści. Sprawdzą się przy praniu delikatnych ubrań, gdyż nie zawierają wybielaczy.

3. 2 w 1 - są to kapsułki składające się z proszku i płynu. Można prać nimi w niskich temperaturach, usuwają uporczywe plamy i zachowują kolor.

4. Żele - są delikatniejsze od proszków. Można wlać je do dozownika, albo do pojemnika, który następnie umieścimy w bębnie pralki.

5. Płatki mydlane - wymienione już wyżej, są łagodne, dzięki czemu można prać w nich delikatną odzież, bieliznę czy dziecięce ciuszki. Nadają się też do prania ręcznego, ale również do pralki.

...