lh
pytanie zadane 11 maja 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 16 maja 2016 przez użytkownika

Odpowiem na to pytanie twierdząco. Tak, kąpiel pod prysznicem jest oszczędniejsza od tej w wannie. Dlaczego? 

Jest kilka powodów przemawiających za braniem prysznica, a nie za kąpielą w wannie pełnej wody. Do argumentów za prysznicem należą m.in.:

- Oszczędność wody - biorąc prysznic zużywamy około 12-25 litrów wody, a biorąc kąpiel w wannie napełniamy ją 50 litrami wody i to w przypadku, gdy wanna napełniona jest do połowy! A są wanny, które do pełna mieszczą w sobie nawet 200 litrów wody!

- Oszczędność czasu - jakby nie patrzył stojąc pod prysznicem na pewno będziemy brać kąpiel krócej niż gdybyśmy siedzieli w wannie. W wannie pełnej ciepłej wody możemy spędzić około 15-20 minut, zanim woda zrobi się zimna i będziemy chcieli z niej wyjść. Natomiast pod prysznicem średnio jesteśmy 3-7 minut, więc oszczędzamy swój czas. 

- Oszczędność miejsca - prysznic zajmuje mniej miejsca w łazience niż wanna. Chociaż akurat oszczędność miejsca jest w tym temacie względna i zależy od wielkości naszej łazienki. Prysznic sprawdzi się szczególnie w małych łazienkach.

- Oszczędność pieniędzy - to żadna nowość jeśli napiszę, że zużywając mniej wody zapłacimy za nią mniej, a więcej pieniędzy będziemy mogli wówczas odłożyć, zaoszczędzić czy przeznaczyć na coś innego. Ktoś kiedyś wyliczył, że średni koszt jednej kąpieli w wannie to około 2,30 zł. Rocznie daje to wydatek 840 zł. To już ładna suma do zaoszczędzenia. Biorąc prysznic zużywamy co najwyżej połowę tej kwoty. 

...