pytanie zadane 4 maja 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość
Mam folder, który chciałbym zabezpieczyć go hasłem w systemie Windows 7. Czyli żeby podejrzeć zawartość tego folderu, trzeba by najpierw podać hasło dostępu. Jak to zrobić?

1 odpowiedź

odpowiedź 4 maja 2016 przez użytkownika

W systemie Windows nie ma jako takiego narzędzia, które umożliwiałoby zabezpieczenie konkretnego folderu (lub pliku) hasłem. Żeby to zrobić, będziesz musiał zainstalować zewnętrzny program. Polecam do wykonania tej operacji program pakujący 7Zip, który jest na licencji Open Source (strona programu).

Jest on bardzo popularny, więc jeśli już go masz zainstalowanego w swoim komputerze, to możesz przejść do zabezpieczania folderu.

Oczywiście sposób jest trochę pokrętny, gdyż program 7Zip nie ustawia hasła na folderze, tylko pakuje (kompresuje) dany folder i szyfruje go algorytmem AES-256. Otwarcie spakowanego folderu wymaga wcześniej ustanowionego hasła.

Klikasz na folderze prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcje 7-zip --> Dodaj do archiwum...

Otworzy się okienko w którym ustawiasz, jakim hasłem chcesz zabezpieczyć folder

hasło na folder

Po ustawieniu hasła klikasz OK i utworzy ci się plik w formacie .7z, który będzie zawierał zabezpieczony folder. Aby podejrzeć zawartość tego folderu, trzeba będzie podać hasło.

komentarz 11 maja 2020 przez użytkownika Gość
Można też to zrobić za pomocą zewnętrznego programu których jest wiele. Widziałem kiedyś u kumpla. Tylko był.jeden szkpul. Przez przypadek go odinstalowal i potem miał.problem z jego otwarciem.
komentarz 27 lutego 2021 przez użytkownika Gość
Co prawda nie jest to sticrte hasło na folder, ale rzeczywiście standardowo windows czegoś takiego nie oferuję i bez instalacji zew. oprogramowania się nie obejdzie.
...