pytanie zadane 1 maja 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 5 maja 2016 przez użytkownika

Cząber to przyprawa pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Jest to zarówno przyprawa, ale ma również właściwości lecznicze i ozdobne. Cząber w połączeniu z solą i sproszkowaną papryką tworzy przyprawę o nazwie czubrica, charakterystyczną dla kuchni bułgarskiej. 

Cząber w naturze rośnie w suchych i słonecznych miejscach, najlepiej w klimacie nadmorskim. Jego krzew dorasta do około pół metra wysokości. Natomiast cząber można również uprawiać w doniczkach lub w przydomowym ogrodzie. Istnieją dwie najbardziej znane odmiany cząbru:

1. Cząber ogrodowy, inaczej zwany satureja
Używany głównie do ziemniaków, fasoli i zup, gdzie nadaje im wyrazistego smaku i polepsza trawienie. Po zbiorze nadaje się do suszenia. 
cząber roslina

2. Cząber górski 
Posiada jeszcze większą ilość olejków eterycznych, niż cząber ogrodowy. Ładnie wygląda w ogródkach np. skalniakach, w doniczkach na balkonie czy na brzegach ścieżki/chodnika. 
Ma bardzo korzenny aromat, dzięki czemu pasuje do takich potraw jak: tych z dodatkiem warzyw strączkowych, zup, ryb, sosów, dziczyzny, mięs, farszów, grzybów i sałatek. 
Poza kulinariami cząber górski ma również właściwości lecznicze, działa antyseptycznie, przeciwbiegunkowo i wiatropędnie. 

W jego skład wchodzi olejek lotny oraz garbniki. Cząber ma działanie przeciwzapalne, wiatropędne. W smaku przypomina nieco pieprz, dlatego idealnie pasuje do przyprawiania nim głównie: mięsa (któremu nadaje pikantnego smaku), kapustę i ogórki (kiszone), sałatę, fasolę, sos śmietanowy i pomidorowy, zupę pomidorową i jarzynową oraz do grzyby.  

Cząber jako jeden z składników czubricy używa się do doprawiania zup, mięs, serów i fasoli, a w kuchni ormiańskiej pije się ją jako herbatę. Do czubricy dodawany jest cząber górski. 

...