pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość
Potrzebuje zdefragmentować dysk twardy w moim komputerze. Jak to zrobić?

1 odpowiedź

odpowiedź 28 kwietnia 2016 przez użytkownika

Defragmentacja dysku komputera pozwala przyśpieszyć jego działanie. Podczas codziennego użytkowania systemu Windows, następuje zjawisko fragmentacji na dysku twardym, które jest niekorzystne. Pojedyncze pliki zapisują się wtedy w kilku fragmentach zamiast w jednym kawałku. Dzieje się tak dlatego, że dysk twardy podzielony jest na dużą ilość niewielkich fragmentów. Gdy głowica dysku odczytuje taki plik, musi przeskakiwać między fragmentami, przez co jego otwieranie trwa znacznie dłużej, niż gdyby plik był scalony. Dlatego warto przeprowadzić defragmentację dysków, dzięki czemu przyśpieszysz działanie systemu.

Uwaga. Przed defragmentacją, warto najpierw usunąć niepotrzebne i tymczasowe pliki, dzięki czemu defragmentacja będzie trwała krócej.

Ale przeprowadzić defragmentację dysku w systemie Windows XP/Vista/7/8/10 (we wszystkich systemach narzędzie defragmentacji jest w tym samym miejscu), należy wejść w Mój Komputer i kliknąć prawym przyciskiem myszy na dysku który chcesz zdefragmentować i wybrać opcję Właściwości. W zakładce Narzędzia znajduje się opcja defragmentacji.

Widok w Windows XP

defragmentacja w Windows xp


A tak wygląda w Windows 10 (w Windows 7 i 8 podobnie)

defragmentacja w Windows 10

Po uruchomieniu narzędzia, klikasz najpierw przycisk Analizuj, aby program sprawdził czy dysk wymaga defragmentacji, a następnie przycisk Optymalizuj (lub Defragmentuj w Windows XP). Operacja ta może trwać nawet kilka godzin w zależności od wielkości dysku twardego.

Uwaga! Dysków SSD nie ma potrzeby defragmentować, gdyż na nich dane zapisuje się w inny sposób, niż tradycyjne dyski magnetyczne.

komentarz 29 lutego 2020 przez użytkownika Gość
W Windows 10 tak samo się defragmentuje dysk.
komentarz 15 września 2021 przez użytkownika Gość
No na dyskach SSD przez defragmentację moglibyśmy postarzeć i skrócić jego żywotność.
komentarz 10 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Jak ktoś operuje dużą ilością plików o małej pojemności, to jak najbardziej jest sens robienia co jakiś czas defragmentacji. Widać gołym okiem przyśpieszenie potem otwierania plików z dysku.
komentarz 10 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
ja kiedyś pamiętam, jak robiłem defragmentację innym zewnętrznym programem

nazywał się jak dobrze pamiętam Auslogics Disk Defrag
...