pytanie zadane 1 lipca 2015 w Informatyka przez użytkownika Gość
Czasami z takimi określeniami się spotykam w internecie.

1 odpowiedź

odpowiedź 14 lipca 2015 przez użytkownika

Programy na licencji GPL to najzwyczajniej w świecie darmowe programy, które można:

  • dowolnie instalować w domu lub w firmie
  • rozpowszechniać za darmo
  • modyfikować i ulepszać po swojemu

Pełna nazwa to właściwie GNU General Public License (pol. Powszechna Licencja Publiczna), a samo GPL jest skrótem. Została stworzona przez amerykańską fundację Free Software Fundation. Licencja GNU GPL zapewnia użytkownikom dostęp do plików źródłowych programu. Co ciekawe licencja GPL posiada trzy wersje, a trzecia (GPLv3) jest ostatnią obecnie obowiązującą. Trzecia wersja powstała w 2007 roku i stanowi odpowiedź na wiele wątpliwości prawnych w różnych krajach, w porównaniu z wcześniejszymi wersjami licencji. Programy na licencji GPL należą do rodziny wolnego oprogramowania, aczkolwiek nie jest jest to to samo.

Cztery najważniejsze cechy (wolności) oprogramowania na licencji GPL to:

1. Możesz program uruchamiać w każdym celu
2. Możliwość modyfikacji programu dla własnych potrzeb
3. Rozpowszechnianie programu bez żadnych ograniczeń
4. Możliwość doskonalenia kodu źródłowego programu w celu dalszego udostępniania

To wszystko sprawa, że programy GPL są chętnie używane, nie tylko przez użytkowników domowych, ale i firmy oraz instytucje publiczne, które dzięki programom na darmowej licencji, obniżają sobie koszty funkcjonowania pod kątem informatycznym.

Jak już wcześniej wspomniałem, programy na licencji GPL zaliczają się do wolnego oprogramowania (open source), i mimo iż są kompatybilne z innymi tego typu, to nie są tym samym. Darmowy program może być udostępniony na licencji BSD, X11 (MIT), MPL czy LGPL, ale należy brać pod uwagę, że te licencje różnią się od GPL. Czasami detalami, ale jednak. Generalnie wszystkie są darmowe, ale z zastrzeżeniami jeśli chodzi o ich dalszą przeróbkę, dystrybucję czy współdziałanie z programami lub urządzeniami z zamkniętym kodem źródłowym.

Tutaj pełna treść licencji GNU GPL - https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html

W sieci sporo jest programów na licencji GPL i wile z nich stanowi ciekawą  (a przede wszystkim bezpłatną) alternatywę dla programów komercyjnych. Zachęcam do przejrzenia naszą listę najpopularniejszych programów open source.

komentarz 10 grudnia 2019 przez użytkownika Gość

Ja to mam w kompie właściwie wszytko za darmo w wersji GPL. Nie mam zamiaru wydawać kupę pieniędzy na drogie płatne programy do domu skoro mogę mieć coś za darmo. W ogóle informatyka to jest chyba jedyna branża gdzie można dostać jakiś produkt (program) za darmo.

komentarz 17 lutego 2020 przez użytkownika Gość
Programy na licencjach gol powinny być bardziej promowane. A używanie ich w urzędach i firmach dostarczyła by niezłych oszczędności.
komentarz 11 listopada 2021 przez użytkownika Gość

Ja to chyba poza windowsem ma wszystkie programy w wersji darmowej. Jeszcze kiedyś muszę się przemoc i zainstalować Linuxa i będzie komplet.smiley

...