seohost
pytanie zadane 26 kwietnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 26 kwietnia 2016 przez użytkownika

Udekorowane potrawy z pewnością sprawią, że stół będzie ładny, estetyczny i że dania będą pyszne. Ważne, by wiedzieć jak dekorować dane potrawy, by smakowały i cieszyły oko. 

Gdy serwujemy kanapki to ładnie prezentować się one będą na tacach. Jeśli jest ich dużo to warto tace ustawić rzędami, tak by w każdym z nich były kanapki jednakowo dekorowane. 

Wędliny i zimne mięsa kroi się w cienkie plastry i układa rzędami na półmiskach. Można położyć szynkę obok cielęciny lub schabu. Półmisek przybiera się zazwyczaj liśćmi sałaty, pietruszki, porem, jarmużem, pokrojonymi w wachlarzyki ogórkami, jajkami na twardo pokrojonymi w cząstki, pomidorami, papryką. Muszą to być tak położone porcje, by łatwo się je nabierało. Brzegi takiego półmiska muszą zostać wolne, by można było je przenosić. 

Wszelkie surówki i sałatki podajemy w salaterkach, które również można ładnie przybrać. 

Gorące mięsne potrawy podaje się już pokrojone na równe porcje, które również układamy równo na półmisku. Można lekko skropić je sosem, przybrać sałatą, pomidorem czy groszkiem. 

Sos jako dodatek podaje się osobno w sosjerce, zaś takie dodatki jak ryż, ziemniaki czy makaron podajemy w salaterkach posypane zieleniną. Sosy zimne i marynaty jako dodatki podaje się w małych naczyniach. Naczynia takie rozstawia się w różnych częściach stołu, by swobodnie po nie sięgać. 

Mięsne, rybne czy drobiowe galaretki podajemy wyłożone z formy na liściu sałaty. Można przybrać je krążkami cytryny, warzywami z marynaty lub owocami. 

dekoracja potraw

...