seohost
pytanie zadane 26 kwietnia 2016 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2016 przez użytkownika

By usunąć plamę z ubrania najpierw musimy znać rodzaj substancji z jakiej powstała plama oraz rodzaj surowca z jakiego wykonana jest tkanina. Jeśli nie jesteśmy twego pewni lepiej oddać ubranie do pralni. Należy pamiętać, przy wywabianiu plam, że niektóre mocne kwasy niszczą tkaniny z włókien roślinnych (bawełna, len). Poniżej podam kilka przykładów usuwania plam z ubrań.

Plamy z tłuszczów jadalnych
- bawełna i len - pierzemy w gorącej wodzie z mydłem;
- wełna i jedwab - sypiemy talk lub mąkę ziemniaczaną na plamę, przykrywamy bibułą i stawiamy lekko ciepłe żelazko, a po godzinie oczyszczamy szczotką;
- elana - pranie na mokro.

Plamy ze smoły - zeskrobujemy nożem warstwę smoły, na plamę kładziemy warstwę masła lub oleju i zostawiamy tak na noc. Rano pierzemy w gorącej wodzie z mydłem. Żółte zaplamienia, które mogą pozostać, usuwamy wodą utlenioną. 

Plamy ze stearyny, parafiny - stearynę zeskrobujemy, kładziemy szmatkę/bibułę na plamę i przeciągamy ciepłym żelazkiem. Bibułę często zmieniamy, aż do usunięcia plamy.

Plamy  z owoców - można sprać je w kwaśnym mleku i spłukać w ciepłej wodzie lub wywabić wodą z alkoholem w proporcji 1:3 i zmyć wodą utlenioną. Mokrą plamę suszymy na słońcu.

Plamy z napojów (kawa, herbata, ****, ****, czekolada) - świeże plamy polewamy gorącą wodą. Jeśli nie zeszły to pocieramy je szmatką zmoczoną w wodzie utlenionej.

Plamy z traw - usuwamy wodą utlenioną i paroma kroplami amoniaku. 

Plamy z pleśni - pocieramy materiałem namoczonym w wodzie utlenionej. 

Plamy z krwi - świeże plamy wystarczy sprać w chłodnej wodzie. Stare plamy spieramy w wodzie z dodatkiem ługu sodowego lub talku kosmetycznego. Pozostałe żółte plamy usuwamy pocierając je szmatką zmoczoną w wodzie utlenionej. 

Plamy z atramentu - świeże usuniemy maczając w kwaśnym mleku, a następnie piorąc. Stare wywabiamy w soku z cytryny lub 100% kwasku cytrynowym. 

...