seohost
pytanie zadane 26 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Chodzi mi szczególnie o prasowanie koszul, sukienek i spodni. Jak to robić?

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2016 przez użytkownika

Prasowanie koszul

Prasujemy koszule po prawej stronie. Zaczynamy prasować od prawego rękawa, następnie kołnierzyk, listewka i karczek. Kończymy na lewym rękawie. Potem prasuje się plecy i szwy boczne koszuli. Teraz pora na przednią część z guzikami i potem druga część. Koszulę po uprasowaniu powinno zapiąć się na guziki, kołnierzyk wyłożyć. Koszulę można złożyć, tak, by mankiety były pod kołnierzykiem lub można powiesić ją na wieszaku w szafie. 

Prasowanie sukienek

Prasujemy je po lewej lub prawej stronie w zależności od materiału z jakiego są wykonane. Po lewej zwykle prasujemy sukienki wełniane i te z matowych tkanin. Zaczynamy prasowanie od wszystkich odstających części sukienki, czyli kołnierzyk, rękawy, falbanki, plisy czy ozdoby. Potem rozprasowuje się boczne szwy i następnie całą sukienkę. Najwygodniej suknie prasuje się na desce lub z użyciem prasulca. Sukienki, które są szyte ze skosu prasujemy prowadząc żelazko wzdłuż nici osnowy tkaniny. 

prasowanie

Prasowanie spodni

Prasujemy je po lewej stronie. Najpierw nogawki złożone wzdłuż szwów. Jeśli prasujemy spodnie garniturowe, to po prasowaniu po lewej stronie odwracamy je na prawą, składamy wzdłuż kantów i zaprasowujemy je przez mokrą szmatkę (zaparzaczkę). Spodnie mogą być lekko wilgotne, więc przed powieszeniem ich do szafy należy je dosuszyć. 

Jeżeli chodzi o prasowanie to warto również wiedzieć w jakiej temperaturze prasować różne rodzaje tkanin. 

Materiał/Tkanina Temperatura prasowania w oC
Len 230-260
Bawełna 200-220
Wełna 170-180
Jedwab naturalny 160-170
Włókna octanowe 130-140
Włókno wiskozowe powyżej 135
Włókno poliamiodowe powyżej 135
Włókno poliestrowe powyżej 135
Włókno poliakrylonitrylowe powyżej 135
komentarz 2 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Słyszałem też że przy prasowaniu w żelazku powinno się stosować do pakowania wodę destylowana. Dzięki temu nie osadza się kamień i żelazko się szybko nie zepsuje.
...