pytanie zadane 26 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Są jakieś zasady dobrego urządzania?

1 odpowiedź

odpowiedź 27 kwietnia 2016 przez użytkownika

Mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale również estetyczne. Chodzi o to, że powinno się je dostosować do czynności wykonywanych w domu z zachowaniem podstawowych zasad kompozycji plastycznej. Każde mieszkanie jest bowiem układem użytkowym jak i plastycznym. Podstawowym warunkiem jest harmonijne powiązanie funkcjonalności z estetycznym wyglądem. 

Mieszkanie powinno charakteryzować się harmonią kształtów i kolorów. Mieszkańcy powinni się w nim dobrze czuć, chętnie w nim przebywać, wypoczywać, lepiej pracować i uczyć się. Zanim urządzi się mieszkanie powinno się przemyśleć potrzeby członków rodziny i określić czynności, jakie będą w nim wykonywać. Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę takie czynności jak: sprzątanie, jedzenie, zmywanie, higiena osobista, przechowywanie, zabawa, nauka i praca. 

Dla każdego mieszkańca danego domu trzeba przygotować odpowiedni "sprzęt" i ustawić go w odpowiednich miejscach. Cały czas trzeba pamiętać o zasadzie estetyczne-użytkowe. Mieszkanie czy dom można podzielić na kąciki funkcjonalne np. jadalnia, czytelni, salon czy sypialnia. 

urządzanie mieszkania

...