Gotujemy w nim wodę na herbatę, kawę, cappucino, napary itp. Robimy te napoje nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. O gotowości użycia zagotowanej wody informuje nas gwizdek, który znajduje się w każdym czajniku na kuchenki elektryczne, indukcyjne lub gazowe. Czy zastanawialiście się kiedyś czemu czajnik gwiżdże?
Odpowiedź jest prosta i z pewnością każdy z nas poznał ją na lekcji fizyki jeszcze w czasach szkolnych. W ramach przypomnienia jednak odpowiadam: czajnik gwiżdże ponieważ dostaje się do niego para wodna, podczas gotowania w nim wody. Para wodna to gaz. Podczas wrzenia, czyli w temperaturze 1000, para wodna unosi się do góry i gwałtownie wydobywa się z otworka gwizdka. Wtedy słyszymy gwizdanie.
Podobne zjawisko zachodzi, gdy dmuchamy w gwizdek-zabawkę. Cząsteczki powietrza wydychanego z naszych płuc dostają się przez bardzo mały otwór gwizdka i słyszymy gwizdanie.

Takie gwizdanie, czy też dźwięki o różnych wysokościach słyszmy, gdy ktoś gra na instrumencie np. na flecie.

Gwiżdże także wiatr. Powietrze, które przenika przez jakieś wąskie szpary i otwory, zachowuje się podobnie, jak te, które wydostaje się z gwizdka podczas gotowania wody.