pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 22 kwietnia 2016 przez użytkownika

Gotujemy w nim wodę na herbatę, kawę, cappucino, napary itp. Robimy te napoje nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. O gotowości użycia zagotowanej wody informuje nas gwizdek, który znajduje się w każdym czajniku na kuchenki elektryczne, indukcyjne lub gazowe. Czy zastanawialiście się kiedyś czemu czajnik gwiżdże? 

Odpowiedź jest prosta i z pewnością każdy z nas poznał ją na lekcji fizyki jeszcze w czasach szkolnych. W ramach przypomnienia jednak odpowiadam: czajnik gwiżdże ponieważ dostaje się do niego para wodna, podczas gotowania w nim wody. Para wodna to gaz. Podczas wrzenia, czyli w temperaturze 1000, para wodna unosi się do góry i gwałtownie wydobywa się z otworka gwizdka. Wtedy słyszymy gwizdanie.

Dźwięk gwiżdżącego czajnika w MP3

Podobne zjawisko zachodzi, gdy dmuchamy w gwizdek-zabawkę. Cząsteczki powietrza wydychanego z naszych płuc dostają się przez bardzo mały otwór gwizdka i słyszymy gwizdanie. 

gwizdek zabawka gwizdek sportowy

Takie gwizdanie, czy też dźwięki o różnych wysokościach słyszmy, gdy ktoś gra na instrumencie np. na flecie. 

gra na flecie

Gwiżdże także wiatr. Powietrze, które przenika przez jakieś wąskie szpary i otwory, zachowuje się podobnie, jak te, które wydostaje się z gwizdka podczas gotowania wody

komentarz 19 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Fajny ten dźwięk gwiżdżącego czajnika w formacie .mp3, może sobie go ściągnąć i gdzieś użyć?
komentarz 19 grudnia 2021 przez użytkownika

Jak najbardziej, można używać dowolnie tego dźwięku. Jest to autorski dźwięk nagrany na potrzeby portalu kz1.pl. Jedynie co, to wymagamy dodania adnotacji, że dźwięk pochodzi z naszego serwisu.

...