pytanie zadane 21 kwietnia 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość
Czy np. glina rozpuści się w wodzie?

1 odpowiedź

odpowiedź 22 kwietnia 2016 przez użytkownika

W wodzie rozpuszcza się wiele substancji. Kilka eksperymentów z różnymi produktami można przeprowadzić w domu i samemu zobaczyć co się w wodzie rozpuści a co nie. Można do kilku słoików/kubków wlać wodę i kolejno wsypać do nich np. sól, cukier, mąkę, piasek, glinę czy pieprz i sprawdzić co się będzie działo.

Oczywiście jak wiadomo sól czy cukier po wymieszaniu rozpuszczą się w wodzie. Woda taka jest zupełnie przezroczysta, jakby była to czysta woda bez żadnych substancji. Taką wodę nazywa się roztworem. Natomiast jej smak będzie wyczuwalny. 

Woda, do której doda się mąkę i wymiesza, będzie tworzyła zawiesinę. Maka się w niej nie rozpuści, a jedynie jej cząsteczki się w niej zawieszą, przez co stanie się ona mętna. To samo stanie się, gdy do wody dodamy glinę. 

Piasek nie jest substancją rozpuszczalną w wodzie. Po jego wymieszaniu opada on na dno słoika. Wyżej woda jest czysta. Tak samo stanie się z pieprzem, tylko, że tu lżejsze ziarenka będą pływały wyżej powierzchni wody, a cięższe opadną na dno. 

W poniższej tabeli znajduje się rozpuszczalność różnych substancji w 100 g wody (wyrażoną w g) w określonej temperaturze

rozpuszczlność w wodzie substancji

komentarz 22 kwietnia 2016 przez użytkownika Gość

Szklankę, w której jest woda z gliną można łatwo oczyścić. Tzn. oczyścić wodę z gliny. 

Wystarczy do pustego słoika włożyć lejek, a do niego kawałek waty. Trzeba ją mocniej wcisnąć w lejek. Następnie na watę trzeba wsypać trochę żwiru, a na niego warstwę piasku. Teraz można wlewać zawiesinę wody z gliną. Czysta woda powinna gromadzić się w słoiku. 

Żwir z piaskiem zatrzymują cały brud. W ten sposób filtruje się wodę. 

...