pytanie zadane 12 sierpnia 2015 w Informatyka przez użytkownika Gość
Widziałem do wyboru w programie do robienia kopii zapasowych i nie znam ich znaczenia.

1 odpowiedź

odpowiedź 12 sierpnia 2015 przez użytkownika

Programów do wykonywania kopii zapasowych plików komputerowych jest sporo, od darmowych po płatne. W obecnych czasach robienie backupów danych elektronicznych jest wręcz niezbędne, jest to w sumie kluczowy element bezpieczeństwa informatycznego każdej firmy czy urzędu. Uszkodzenie dysku twardego, wirus czy uszkodzenie systemu, to wszystko sprawia, że dużo pewniej czujemy się mając kopie zapasowe na dysku zewnętrznym, pendrive czy płycie DVD. No i najważniejsze jest to, że programy do backupu zapewniają automatyzację procesu tworzenia kopii zapasowych.

W programach do backupu, występują różne rodzaje kopii zapasowych plików najczęściej są takie:

Kopia pełna - jest to kopia plików w identycznej formie, jak na dysku z którego robi się kopie zapasowe. Jest to najwolniejsza metoda, gdyż za każdym razem program musi wykonać pełną kopię wszystkich plików objętych backupem, przez co procedura jest wolna i najwięcej zajmuje miejsca.

Kopia przyrostowa - wykonuje backup nowych plików od czasu ostatniej kopii pełnej lub przyrostowej. Przed wykonaniem kopii przyrostowej powinno się najpierw wykonać pełną kopie plików, aby program miał kopię bazową, która jest niezbędna do ustalenia, które pliki są nowe. Dzięki niej znacznie skraca się czas tworzenia kopii plików. Oczywiście przy wyborze tej metody backupu, warto pamiętać że pierwszy raz i tak będzie trzeba zrobić kopię pełną.

Kopia różnicowa - podobnie jak kopia przyrostowa tworzy kopie tylko nowych i zmodyfikowanych plików, od czasu wykonania pełnej kopii, dzięki czemu jest szybka w tworzeniu. Z drugiej strony przyśpiesza również czas odzyskiwania backupu. Jeśli chce się odzyskać z tej kopii należy skorzystać z ostatniej kopii pełnej i tylko ostatniej kopii pełnej.

Kopia Delta - taki rodzaj kopii również występuje w programach do backupu. Jest to odmiana kopii różnicowej, z tym że odbywa się na poziomie fragmentów plików. Ten rodzaj kopii jest najlepszy przy dużych plikach (np. bazach danych programów), które często zmieniają i zwiększają swoją wielkość.

Jeśli nie robisz zapasowych kopii danych, a je stracisz pozostaje Ci jedynie użyć jakiegoś programu do odzyskiwania danych, choć to jest mniej pewna metoda.

komentarz 17 listopada 2020 przez użytkownika Gość

Najpopularniejszy podział kopii zapasowych, to na takie które się robi i których się nie robi i potem żałujelaugh

...