pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 17 kwietnia 2016 przez użytkownika

Rośliny które na zimę nie zrzucają liści czy igieł, to są tzw. rośliny zimozielone. Charakteryzują się tym że nie zrzucają okresowo wszystkich liści, jak to robi większość drzew czy krzewów, tylko cały czas są zielone i całym rokiem wyrastają na nich nowe liście. Najpopularniejszymi roślinami zimozielonymi są oczywiście wszystkie rośliny iglaste (sosny, świerki, cisy, itd.), które jak wiadomo zielone igły posiadają całym rokiem. Ciekawszymi przykładami są rośliny liściaste, których jako zimozielonych nie jest już tak dużo. Poniżej lista liściastych roślin zimozielonych.

Rośliny, które zawsze są zielone to (nie iglaki):

- Bukszpan wiecznie zielony 
- Laurowiśnia wschodnia
- Lawenda wąskolistna
- Runianka japońska
- Wrzos pospolity
- Wrzosiec czerwony
- Wawrzynek główkowy
- Bluszcz pospolity
- Ostrokrzew kolczasty
- Mahonia pospolita
- Różanecznik katawbijski

Jeśli zamierzasz mieć rośliny wiecznie zielone, czyli takie, które nie zrzucają liści (lub igieł) na czas zimy, to musisz przygotować się na to, że trzeba im poświęcić więcej czasu i uwagi. W lato trzeba je regularnie podlewać, a jesienią okrywać (liśćmi, torfem, jedliną - niższe; papierem falistym, słomą - wyższe jak różanecznik, ostrokrzew czy laurowiśnia). 


Liście Bluszczu pospolitego w zimie:

bluszcz pospolity w czasie zimy

bluszcz pospolity ze śniegiem

Wyglądają one bardzo ładnie przez całą zimę. W polskich warunkach bluszcz przez całą zimową porę, nie zrzuca liści nawet w największe mrozy, ponadto łatwo go rozmnożyć. Co prawda jego wzrost jest spowolniony, a liście lekko nabierają koloru fioletowego lub brązowego, ale roślina nie wegetuje, tak jak większość liściastych. co ładnie wygląda gdy wokoło leży śnieg.

komentarz 17 kwietnia 2016 przez użytkownika Gość
no i wszystkie iglaste z wyjątkiem modrzewia
komentarz 21 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Czyli powinniśmy więcej tego typu roślin sadzić. Bo jak wiadomo największy smog jest właśnie w zimę. Ale że jako większość roślin zrzuca na zimę liście, nie ma kto filtrować i oczyszczać powietrza.

Poza tym estetycznie to wygląda. Zamiast kikutów zielone liście razem ze śniegiem jak na zdjęciu powyzej - piękny widok.
komentarz 16 maja 2022 przez użytkownika Gość
No widziałem ostatniej zimy płot pokryty właśnie bluszczem tak jak na zdjęciach powyżej i muszę przyznać że piekny widok, chyba u siebie posadze.
Wszędzie ponuro drzewa same gałęzie, brązowa trawa pokryta śniegiem, krzewy też gołe, a tutaj ładne liski jak w lato. Szkoda że tak mało jest takich roślin w polsce
...