pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Czy są jakieś jego rodzaje?

1 odpowiedź

odpowiedź 18 kwietnia 2016 przez użytkownika

Kompostownik to zbiornik na kompost, czyli nawóz mający czasami większą siłę nawozową niż obornik - w zależności do jakich roślin zostanie użyty. Składa się głównie z resztek roślinnych, darni, słomy, liści drzew, obornika, gnojówki, krwi zwierzęcej, popiołu drzewnego, odpadków kuchennych, torfu, chwastów, szlamu z rowów, siana itp. Oczywiście im więcej składników, tym większa wartość kompostu. 

Dobrze jeśli mamy ogródek i chociażby mały kompostownik. Wtedy możemy składnikami z kompostu nawozić nasze rośliny. Można wyróżnić różne rodzaje kompostu:

a) darniowy - układa się na przemian trawę z obornikiem, przerabia się go co 2-3 miesiące, a gotowy jest po upływie około roku. 

b) liściowy - składa się z różnych liści i wapna oraz obornika lub starej ziemi. Gotowy do użycia po 2 latach. Stosuje się go do uprawy warzyw i kwiatów.

c) z kory - mieszanka kory i obornika lub saletry. Przerabia się ją po upływie 6 miesięcy. Natomiast jest gotowy do użycia po 2 latach. Jest to długo działający nawóz. 

Odpady można również składać, kompostować w takim gotowym kompostowniku. Jest on wykonany z trwałego plastiku, który łatwo się ze sobą łączy. Należy przygotować odpowiednie miejsce dla niego w zaciszu naszego ogrodu i odpowiednio dobrze uklepać ziemię, na której będzie on stał, gdyż kompostownik taki nie posiada dna. 

kompostownik

Kompostownik może również współdziałać z deszczówką. Obok niego można ustawić beczkę, w którą będzie zbierała się deszczówka do podlewania roślin w naszym ogrodzie.

beczka i kompostownik

...