Kompostownik to zbiornik na kompost, czyli nawóz mający czasami większą siłę nawozową niż obornik - w zależności do jakich roślin zostanie użyty. Składa się głównie z resztek roślinnych, darni, słomy, liści drzew, obornika, gnojówki, krwi zwierzęcej, popiołu drzewnego, odpadków kuchennych, torfu, chwastów, szlamu z rowów, siana itp. Oczywiście im więcej składników, tym większa wartość kompostu.
Dobrze jeśli mamy ogródek i chociażby mały kompostownik. Wtedy możemy składnikami z kompostu nawozić nasze rośliny. Można wyróżnić różne rodzaje kompostu:
a) darniowy - układa się na przemian trawę z obornikiem, przerabia się go co 2-3 miesiące, a gotowy jest po upływie około roku.
b) liściowy - składa się z różnych liści i wapna oraz obornika lub starej ziemi. Gotowy do użycia po 2 latach. Stosuje się go do uprawy warzyw i kwiatów.
c) z kory - mieszanka kory i obornika lub saletry. Przerabia się ją po upływie 6 miesięcy. Natomiast jest gotowy do użycia po 2 latach. Jest to długo działający nawóz.
Odpady można również składać, kompostować w takim gotowym kompostowniku. Jest on wykonany z trwałego plastiku, który łatwo się ze sobą łączy. Należy przygotować odpowiednie miejsce dla niego w zaciszu naszego ogrodu i odpowiednio dobrze uklepać ziemię, na której będzie on stał, gdyż kompostownik taki nie posiada dna.

Kompostownik może również współdziałać z deszczówką. Obok niego można ustawić beczkę, w którą będzie zbierała się deszczówka do podlewania roślin w naszym ogrodzie.
