pytanie zadane 12 sierpnia 2015 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 12 sierpnia 2015 przez użytkownika

To raczej spraw indywidualna. Jedni wolą nosić okulary, a inni soczewki, czyli szkła kontaktowe. Jak ze wszystkim noszenie jednych i drugich rodzajów szkieł ma swoje plusy i minusy. 

Soczewki, szkła kontaktowe pełnią taką samą funkcję co okulary i dodatkowo są niewidoczne. Przylegają one do rogówki i prócz działania korekcyjnego mogą również pełnić funkcję kosmetyczną i np. zmieniać kolor oczu. 

trzy rodzaje szkieł kontaktowych: miękkie, przepuszczające gazy i twarde. Najwygodniejsze z nich to oczywiście soczewki miękkie, natomiast przepuszczające gaz również są elastyczne, ale i trwalsze od miękkich. 

Soczewki można mieć jedne, które nosi się np. przez 30 dni lub takie, które codziennie się zakłada, a na koniec dnia wyrzuca. Taki rodzaj soczewek sprawdza się w przypadku osób, które na co dzień noszą okulary, a soczewki zakładają tylko na wyjątkowe okazje. Poza tym są też soczewki dwutygodniowe i kwartalne. Minusem noszenia soczewek może być to, że trzeba je codziennie wieczorem zdejmować i umieszczać je w specjalnym pojemniku z płynem do ich dezynfekcji. 

Jeśli chodzi o okulary to minusami ich noszenia jest to, że potrafią być niewygodne lub przeszkadzać w noszeniu, szczególnie podczas ćwiczeń sportowych, latem podczas upałów, gdy chcielibyśmy założyć okulary przeciwsłoneczne, zimą gdy parują po wejściu do ciepłego pomieszczenia z dworu i w wielu innych sytuacjach. Jednak mimo wszystko okulary nosi na świecie dużo więcej osób, niż soczewki. 

Plusem jest to, że można wybierać spośród mnóstwa oprawek i to, że okulary nie powodują dyskomfortu w oku, gdy je nosimy (soczewki czasem się czuje, że się je nosi). 


Czytając o historii powstania okularów, dowiemy się, że nie jest znany dokładny ich wynalazca. Jeśli chodzi o Europę to rozpowszechniły się one na tym terenie w XIV wieku za sprawą matematyka i astronoma Johannes'a Kepler'a. To właśnie on dokonał nowych odkryć w dziedzinie optyki i zaczął wytwarzać pierwsze okulary, które jednak składały się z jednej soczewki, a ponieważ były bardzo drogie, mogli sobie na nie pozwolić tylko bogacze. Stąd też powiedzenie, że okulary to oznaka mądrości i bogactwa. Okulary z dwiema soczewkami skonstruował później Benjamin Franklin - polityk z USA. 

...