seohost
pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Na jakie strefy/miejsca?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 kwietnia 2016 przez użytkownika

W przydomowym, przeciętnym ogródku, który będzie pełnił funkcję estetyczną, wypoczynkową, a przy okazji będą się w nim znajdowały warzywa i owoce, dobrze jeśli znajda się takie miejsca jak:

a) miejsce wypoczynku

Może to być altana, taras, pergola czy nawet duże drzewo, pod którym znajdą się ławki i stolik. Miejsce to powinno być umieszczone w najbardziej interesującej części naszego ogrodu, pośród kwiatów i roślin ozdobnych z pięknymi widokami. 

taras

b) miejsce zabaw dla dzieci

Tu powinna znajdować się huśtawka, piaskownica czy też mały basenik.

c) miejsce zabaw ruchowych

Miejsce dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdza się zwłaszcza przy dużych ogrodach lub na działce rekreacyjnej. Może za to posłużyć trawnik, polanka lub łączka.

miejsce zabaw w ogrodzie

d) warzywnik

Jest on bardzo ważny w ogródku przydomowym, gdyż ułatwia on np. gotowanie i urozmaica jadłospis o warzywa różnego rodzaju. Dobrze, gdy nie znajduje się on blisko ulicy, a gdzieś w zacisznym kącie ogrodu. Nie jest wtedy narażony na substancje toksyczne i spaliny. 

warzywnik

e) sad

Choć najmniejszy, ale ważny w przydomowym ogrodzie. Powinien on być oddzielony od warzyw, gdyż często drzewka owocowe się pryszcze środkami owado- i grzybobójczymi. Można w nim sadzić drzewa z owocami, które są trudno dostępne w sklepach np. jagodę kamczacką, jeżynę bezkolcową czy agrest pienny.

sad

f) część gospodarcza

W tej części powinien znaleźć się kosz na śmieci, kompostownik. Obok nich może znajdować się tunel foliowy. Cześć tą można osłonić np. żywopłotem.

komentarz 23 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
A gdzie miejsce na zbieranie deszczówki? Jakieś beczki czy zbiorniki. W obecnych czasach trzeba wodę oszczedzac, więc taka deszczówka powinna by obowiązkowym punktem (obok kompostownika) każdego ogrodu ;)
...