pytanie zadane 17 kwietnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość
Zaktualizowałem sobie darmowo mój system (Windows 7) do Windowsa 10 i jestem bardzo zadowolony z tej dystrybucji. Ale chciałem sobie sformatować dysk i zainstalować na czysto Windows 10. Niestety nie wiem co mam zrobić. Instalować od nowa z płyty Windows 7 i dokonywać ponownie aktualizacji do Windows 10???

1 odpowiedź

odpowiedź 17 kwietnia 2016 przez użytkownika

Na szczęście nie będzie takiej potrzeby. Po aktualizacji systemu do Windows 10, Microsoft daję opcję utworzenia sobie czystej instalacji Windows 10, właśnie po to, gdyby się zdarzyła potrzeba zainstalowania systemu od zera.

Aby to zrobić musisz najpierw ściągnąć specjalne narzędzie o nazwie Media Creation Tool, które  jest dostępne tutaj - https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Program pozwoli nam na stworzenie nowej instalacji Windows 10 na nośniku USB lub wygenerowaniu pliku ISO.

Po uruchomieniu akceptujesz postanowienia licencyjne i wybierasz opcję Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera. Następnie instalator automatycznie wykryje dla jakiego konkretnie systemu (wersja językowa, wersja i architektura) ma być utworzony instalator. W następnym kroku wybierasz na jakim nośniku chcesz mieć czystą instalację systemu Windows 10. Są dwie opcje Dysk flash USB i Plik ISO (do nagrania na płytę DVD). Najbezpieczniej zrobić sobie plik ISO i nagrać na DVD.

 Po wskazaniu lokalizacji, gdzie ma się zapisać plik ISO, narzędzie pobierze i utworzy instalkę systemu. 

tworzenie nośnika systemu windows 10

Może to potrwać ok. kilkunastu minut w zależności od szybkości łącza i wydajności komputera.

Teraz wystarczy wypalić na płycie DVD i zainstalować na czysto system. Jeśli aktualizowałeś system ze starszej wersji (Windows 7 lub 8), czyli już wcześniej system był aktywowany, to przy instalacji nie trzeba podawać klucza systemu. Jeśli mimo tego instalator będzie go żądał, to wystarczy posłużyć się kluczem z wcześniejszej wersji systemu. Do aktualizowanej wersji Windows 10 nie otrzymujesz nowego klucza.

...