pytanie zadane 15 kwietnia 2016 w Biznes i finanse przez użytkownika Gość
Jestem zwolennikiem kupowania polskich produktów od polskich firm. Tylko jak rozpoznać, która firma jest w polskich rękach, a która nie?

1 odpowiedź

odpowiedź 15 kwietnia 2016 przez użytkownika

Sprawdzenie "polskości" spółki, może byś proste jak i trudne, gdyż zależy to od samej formy działalności.

Jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza (w której również można zatrudniać pracowników), spółka cywilna lub spółka jawna, to możemy być pewni, że taka firma należy do Polaków. Gdyż tego rodzaju podmioty gospodarcze mogą założyć tylko obywatele Polski.

A jak je rozpoznać? Najprościej po nazwie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - Nazwa Firmy Jan Kowalski

Spółka cywilna - Firma s.c. Jan Kowalski, Adam Nowak

Spóła jawna - Nazwa firmy sp.j. Jan Kowalski, Adam Nowak


Natomiast większy problem jest ze Spółkami z Ograniczoną Odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) i Spółkami Akcyjnymi (S.A). Tutaj by trzeba sprawdzić w KRS, GPW strukturę udziałowców lub akcjonariuszy. A tymi mogą być zarówno obywatele polski, firmy polskie jak i zagraniczne. Wiele największych firm w Polsce ma właśnie jedną z tych dwóch form działalności, więc jest bardzo ważne, byśmy mogli sprawdzić czy są polskie czy nie.

Dlatego w takiej sytuacji możemy posłużyć się narzędziami dostępnymi w sieci. Czyli już ktoś za nas zrobił robotę i zweryfikował firmy.

Po pierwsze możesz skorzystać z listy na której są umieszczone firmy, których właścicielami są Polacy. To jest chyba najbardziej obszerna lista w polskim internecie i poza linkiem do strony danej firmy, oferuje też krótki opis działalności firmy:

Lista Polskich firm


Istnieją również aplikacje na smartphony i tablety, które pozwalają na weryfikacje firmy i produktów pod kątem polskości:

Pola - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pola_app

WpieramRynek.pl - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wspieramrynek.android

Polskie Marki 2.0 - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.greendart.polskiemarki

Na FB, prowadzonych jest również wiele profili, które informują o polskich firmach i promują patriotyzm gospodarczy.

Sprawdź również jakie są polskie sieci handlowe, w których robimy codziennie zakupy.

komentarz 9 stycznia 2020 przez użytkownika Gość

Pożyteczna porada. Ostatnio gdzieś czytałem że z każdej złotówki wydanej na towar polskiej firmy w kraju zostaje 79 groszy, natomiast gdy kupię towar zagraniczny zostaje tylko 25 groszy!

A jakby ludzie tylko 1% produktów kupowali polskiej produkcji zamiast zagranicznej, to w Polsce zostało by rocznie 6,6 mld zł. Robi wrazeniesurprise

Dlatego muszę się bardziej przestawić na - dobre bo polskiesmiley

komentarz 1 marca 2020 przez użytkownika Gość
Też uprawiam patriotyzm konsumencki i muszę przyznać że najlepiej przydaje mi się ta lista. Wtedy mogę sobie na spokojnie sprawdzić która firma (lub jej marki) sa polskie. Jak sobie zakoduje to już pamiętam jakie produkty muszę kupować. W samym sklepie nie miałbym czasu na skanowanie produktów apkami.
komentarz 22 marca 2020 przez użytkownika Gość
A ja nie mam tego problemu bo staram sie przeważnie kupować u polskich lokalnych producentow. Jako że one są lokalne to mam pewność że są z polskim kapitalem.

Wiadomo że wszystko jest produkowane pod nosem, ale jeśli chodzi o bardziej globalne produkty to znam na pamięć marki i większość z nich jest polska.
komentarz 20 października 2020 przez użytkownika

Jeśli nie piszą konkretnie jaka firma wytworzyła dany produkt, tylko jest coś w stylu "Wyprodukowano dla..." to mozna również sprawdzić wytwórcę produktu, po kodzie kreskowym w rejestrze GEPIR.

Wystarczy wpisać kod GTIN, który znajduje się pod każdym numerem kreskowym produktu w tej wyszukiwarce - http://gepir.pl

komentarz 24 września 2021 przez użytkownika Gość

Dzięki za poradę, ja zwracam od jakiegoś czasu uwagę że by jak najwięcej kupować polskich produktów bo zdaje sobie sprawę jak to jest pożyteczne. Ta lista polskich marek co zalinkowaliscie też ciekawa. Masa jest tym firm które znałem ale nie miałem pojęcia ze są z kapitałem polskimsurprise

komentarz 27 września 2021 przez użytkownika Gość
Ej wbrew pozorom to dużo jest tych polskich firm. A niby się mówi że wszystko sprzedane
komentarz 31 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Witam. Potrzebna jest też lista niby-polskich firm tj. takich, których właścicielami są podmioty lub osoby zagraniczne. Dopiero to dałoby pełny obraz.
...