seohost
pytanie zadane 15 kwietnia 2016 w Biznes i finanse przez użytkownika anonimowy
Jestem zwolennikiem kupowania polskich produktów od polskich firm. Tylko jak rozpoznać, która firma jest w polskich rękach, a która nie?

1 odpowiedź

odpowiedź 15 kwietnia 2016 przez użytkownika

Sprawdzenie "polskości" spółki, może byś proste jak i trudne, gdyż zależy to od samej formy działalności.

Jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza (w której również można zatrudniać pracowników), spółka cywilna lub spółka jawna, to możemy być pewni, że taka firma należy do polaków. Gdyż tego rodzaju podmioty mogą założyć tylko obywatele Polski.

A jak je rozpoznać? Najprościej po nazwie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza - Nazwa Firmy Jan Kowalski

Spółka cywilna - Firma s.c. Jan Kowalski, Adam Nowak

Spóła jawna - Nazwa firmy sp.j. Jan Kowalski, Adam Nowak


Natomiast większy problem jest ze Spółkami z Ograniczoną Odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) i Spółkami Akcyjnymi (S.A). Tutaj by trzeba sprawdzić w KRS, GPW strukturę udziałowców lub akcjonariuszy. A tymi mogą być zarówno obywatele polski, firmy polskie jak i zagraniczne. Wiele największych firm w Polsce ma właśnie jedną z tych dwóch form działalności, więc jest bardzo ważne, byśmy mogli sprawdzić czy są polskie czy nie.

Dlatego w takiej sytuacji możemy posłużyć się narzędziami dostępnymi w sieci. Czyli już ktoś za nas zrobił robotę i zweryfikował firmy.

Po pierwsze możesz skorzystać z listy na której są umieszczone firmy, których właścicielami są Polacy. To jest chyba najbardziej obszerna lista w polskim internecie i poza linkiem do strony danej firmy, oferuje też krótki opis działalności firmy:

Lista Polskich firm


Istnieją również aplikacje na smartphony i tablety, które pozwalają na weryfikacje firmy i produktów pod kątem polskości:

Pola - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pola_app

WpieramRynek.pl - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.wspieramrynek.android

Polskie Marki 2.0 - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.greendart.polskiemarki

Na FB, prowadzonych jest również wiele profili, które informują o polskich firmach i promują patriotyzm gospodarczy.

komentarz 4 sierpnia 2016 przez użytkownika anonimowy

A tutaj dla odmiany lista firm, które kiedyś należały do polaków, ale niestety zostały już sprzedane zagranicznym podmiotom - http://www.madeinpolska.net/firmy-wyprzedane/

komentarz 9 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy

Pożyteczna porada. Ostatnio gdzieś czytałem że z każdej złotówki wydanej na towar polskiej firmy w kraju zostaje 79 groszy, natomiast gdy kupię towar zagraniczny zostaje tylko 25 groszy!

A jakby ludzie tylko 1% produktów kupowali polskiej produkcji zamiast zagranicznej, to w Polsce zostało by rocznie 6,6 mld zł. Robi wrazeniesurprise

Dlatego muszę się bardziej przestawić na - dobre bo polskiesmiley

komentarz 1 marca 2020 przez użytkownika anonimowy
Też uprawiam patriotyzm konsumencki i muszę przyznać że najlepiej przydaje mi się ta lista. Wtedy mogę sobie na spokojnie sprawdzić która firma (lub jej marki) sa polskie. Jak sobie zakoduje to już pamiętam jakie produkty muszę kupować. W samym sklepie nie miałbym czasu na skanowanie produktów apkami.
komentarz 22 marca 2020 przez użytkownika anonimowy
A ja nie mam tego problemu bo staram sie przeważnie kupować u polskich lokalnych producentow. Jako że one są lokalne to mam pewność że są z polskim kapitalem.

Wiadomo że wszystko jest produkowane pod nosem, ale jeśli chodzi o bardziej globalne produkty to znam na pamięć marki i większość z nich jest polska.
...