pytanie zadane 13 kwietnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika Gość
Jakie mają właściwości i do czego ich użyć?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez użytkownika

Ocet można stosować nie tylko do celów kulinarnych, ale również do wielu innych, jak chociażby porządki domowe. Ocet charakteryzuje się ostrym zapachem i kwaśnym smakiem, a do celów kulinarnych najczęściej spotykany jest w stężeniu 6-cio lub 10-cio procentowym. Choć spożywany w dużych ilościach jest szkodliwy, to w mniejszych porcjach pobudza apetyt i sprzyja trawieniu po ciężkostrawnym jedzeniu. Ocet jest stosowany w kuchni jako przyprawa zakwaszająca do np. ogórków, grzybów czy cukinii.   

Na rynku można znaleźć następujące rodzaje octów:

1. Ocet Spirytusowy - jest to najmocniejszy z octów i najtańszy, powstający z fermentacji spirytusu. Jest bezbarwny i bardzo ostry. Nie mogą go stosować osoby mające chorą wątrobę i będące na diecie. Nadaje się do marynat i celów gospodarczych. Ma działanie odkażające, odplamiające i dezynfekujące. Z jego pomocą można:
- zrobić domowy płyn do czyszczenia blatów
- zastąpić zmywacz do paznokci
- przeprowadzić domowe doświadczenia z muszlą lub stworzyć skaczące jajko
- wyczyścić przypalone garnki

ocet spirytusowy

2. Ocet Winny - powstaje na bazie fermentacji słabych win, takich jak: czerwone, białe, różowe i sherry. Ma kolor biały lub czerwony w zależności z jakich win powstał. Aromat i smak tego octu również zależy od gatunku danych win. Nadaje się do majonezu, sosów oraz pieczenia mięs.

3. Ocet Jabłkowy - Ma łagodny smak i przyjemny zapach. Poprawia metabolizm i obniża cholesterol. Nadaje się do sałatek, surówek i kwaszenia zup.

4. Ocet Ryżowy - Jest bardzo aromatyczny, ale mało kwaśny. Robi się go z gorszych gatunków sake, czyli z kwaśnego wina ryżowego (powstającego na bazie sfermentowanego ryżu). Ocet ryżowy powstaje głównie w Chinach, Japonii, Korei i Wietnamie i może mieć kolor biały, czarny lub czerwony (można spotkać go jako dodatek smakowy w zupkach chińskich). Jeśli użyjemy go do mies, wtedy stają się one bardziej kruche. Ocet ten wzbogaca również smak marynat. Nadaje się do potraw orientalnych i do makaronu.

5. Ocet Balsamiczny - jest ciemny (oryginalny jest prawie czarny) i ma słodko-kwaśny smak. Produkuje się go we Włoszech (okolice Modeny), gdzie dojrzewa w drewnianych beczkach, a wytwarzany jest z moszczu winogronowego. Do potraw wystarczy użyć kilka jego kropel. Trzeba na niego uważać, gdyż odbarwia zielone warzywa. Nadaje się do sosów sałatkowych i marynat, ale również do owoców i deserów
Skład octu balsamicznego: 
- 20 - 70% niesfermentowanych cukrów,
- 8% kwasu octowego,
- 4% kwasu winowego, jabłkowego,
- 1% etanolu,
- do 12% glicerolu. 

6. Ocet Aromatyzowany lub Smakowy - można go przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy wybrane zioła, przyprawy, warzywa, owoce a nawet grzyby maceruje się w occie. 

7. Ocet drzewny - powstaje z drewna drzew liściastych, głównie z żywicy buka, dębu i wiśni. Niegdyś wykorzystywano go w przemyśle i farmacji, a obecnie robi się z niego smołę drzewną wykorzystywaną jako olej impregnacyjny do smarowania drewnianych powierzchni. 
Skład octu drzewnego:
- metanol,
- kwas octowy 

8. Ocet kwasowy - to sztuczny produkt zrobiony z kwasu octowego rozcieńczonego wodą. Jest to najtańszy i najgorszy jakościowo produkt wśród octów.

9. Ocet słodowy - zrobiony jest ze słodu jęczmiennego i wiórów bukowych. Ilość kwasu jaka występuje w takim occie to 4-5%. Tego rodzaju octu używa się głównie w Anglii i dodaje do ryby z frytkami, marynuje się nim warzywa. 

komentarz 23 maja 2020 przez użytkownika Gość

Aż tyle? W PRL był tylko jeden i było dobrze. Tylko nie pamiętam który rodzaj z tych wyżej wymienionychwink

...