pytanie zadane 13 kwietnia 2016 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 14 kwietnia 2016 przez użytkownika

Przygotowując dania w kuchence mikrofalowej należy pamiętać o tym, że nie każde naczynie możemy tam wstawić. Choć wydawać by się mogło, że do mikrofali można wkładać wszystkie naczynia chociażby na parę sekund, to jednak tak nie jest. Dań w niektórych naczyniach po prostu nie można podgrzewać w mikrofalówce, ponieważ mogłaby się ona popsuć lub naczynie mogłoby się spalić

smażenie frytek w mikrofali

Do przyrządzania dań z mikrofali można używać tylko naczyń specjalnie przeznaczonych do gotowania w mikrofali. Poza tym dania można podgrzewać też w naczyniach wykonanych:
- ze szkła,
- z ceramiki,
- z porcelany. 

Te naczynia nie nagrzewają się bardzo, za to danie które chcemy zjeść będzie ciepłe i smaczne. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim czasie przygotowania jedzenia. Niektóre produkty jak np. surowe jajko w mikrofalówce nie powinno być w ogóle przygotowywane. Natomiast surowe ziemniaki, z których chcemy zrobić frytki jak najbardziej. 

frytki usmażone w mikrofali
-Frytki z mikrofalówki-

Jeśli chodzi o używanie plastikowych naczyń do kuchenki mikrofalowej, to możemy ich używać, ale tylko wtedy gdy są wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury i mikrofal. Takie naczynia będą miały odpowiednią adnotację, oznaczającą że można je wkładać do mikrofali. Jeśli plastikowe naczynia nie posiadają żadnych oznaczeń tego typu, to absolutnie nie wolno wkładać ich do mikrofali. To samo tyczy się naczyń zrobionych z metalu czy drewna oraz naczyń, które mają złote lub srebrne wzory, ponieważ powoduje to iskrzenie. Takie działania niszczą kuchenkę. 

Trzeba pamiętać również o tym, by podczas gotowania szczelnie nie zamykać naczyń! Może to grozić nagromadzeniem się ciśnienia wewnątrz i rozsadzeniem. Jeśli chcemy, żeby np. podczas pieczenia mięsa czy kiełbasy, kawałki składników nie rozpryskiwały nam się po całej kuchence, wówczas użyjmy specjalnej pokrywy do kuchenek mikrofalowych. Pokrywy są wykonane z plastiku, ale właśnie ze specjalnym przeznaczeniem do tego typu kuchenek. Potrawę wstawiamy na talerzu do mikrofali, przykrywamy całość pokrywką i włączamy kuchenkę. Promienie grzewcze rozejdą się w taki sposób, by ogrzać potrawę wewnątrz, ale tym samym, żeby nie zabrudzić kuchenki. Poza tym potrawa przygotowywana z użyciem pokrywy nie robi się sucha. 

...