pytanie zadane 11 kwietnia 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 12 kwietnia 2016 przez użytkownika

POTPOURRI - to suche kwiatki, które umieszcza się np. w woreczkach. Woreczki z kwiatami umieszcza się w szafach lub szufladach. 

Stosowano się to już w czasach biblijnych, gdzie mieszkańcy pustyni wkładali torebki z wonnymi ziołami do swoich toreb i ubrań, po to by słodko pachniały. W czasach średniowiecznych kwiaty takie i przyprawy korzenne rozsypywano na podłodze, by zmniejszały niemiły zapach. 

Obecnie potpourri można kupić w sklepach, ale można je również zrobić samodzielnie. Zbiera się kwiaty w suchy dzień, gdy wyparuje z nich rosa (wtedy najładniej pachną). Następnie suszy się je w wiązkach i zbiera się ich główki. Można też zbierać same płatki, ale to przed zasuszeniem. Dopiero po oberwaniu płatków je suszymy. 

potpourii domowe

Gdy płatki i główki kwiatów wyschną wrzucamy je do miski, dodajemy kilka kropel olejku zapachowego i delikatnie mieszamy. Potpourri można też rozłożyć po całym domu w ozdobnych szklanych bądź ceramicznych naczyniach lub umieszczamy w woreczkach i wieszamy na grzejnikach, w szafach lub w łazience.

...