pytanie zadane 2 kwietnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 2 kwietnia 2016 przez użytkownika

Karta graficzna pełni funkcję odciążenia procesora komputera od przetwarzania grafiki. Ma zamontowany specjalny procesor i zajmuje się obróbką obrazu. Im jest ona droższa, tym karta jest wydajniejsza. Przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

- Produkcja i typ - nowe modele kart są bardzo drogie i dlatego warto poczekać z ich zakupem. Bardzo tanich kart też nie należy kupować gdyż są to elementy przestarzałe, niewiadomego producenta, na których nowsze gry nie będą działać. 

- Pamięć RAM - dobre są karty typu DDR o dostępie rzędu 2 ns. Im większa szerokość magistrali, tym więcej obrazów można jednocześnie przesłać. Dobre karty posiadają pamięć w trybie 256 bitów.

- Typ złącza - zazwyczaj jest to złącze AGP (port), zapewniające najwyższą wydajność. Na wtórnym rynku można spotkać też inne karty z portami ISA, VLB, PCI. Obecnie standardem jest AGP 8x.

- Rodzaje wyjść - warto sprawdzić z jakimi urządzeniami będzie współpracowała nasza karta (monitor, kamera, magnetowid, aparat cyfrowy itp.) i w jakie typy złącza jest wyposażone (video, DVI, D-Sub).

- OEM/BOX - opakowania w jakich sprzedawane są części składowe komputera. OEM to wersje dla firm montujących komputery. BOX sprzedaje się oddzielnie i znajdują się tam sterowniki i niezbędne oprogramowanie. BOX przeznaczona jest dla każdego użytkownika i jest droższa niż OEM.

karta graficzna

...