seohost
pytanie zadane 1 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Jak długo żyją?

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2016 przez użytkownika

Byliny to rośliny wieloletnie, takie których pędy nie drewnieją, lecz są miękkie, zielone i soczyste. Pisząc, że są one wieloletnie, mam na myśli rośliny, które kwitną dłużej niż dwa lata. Zasadniczo żyją one wiele lat, zimują pod ziemią, a każdej wiosny wydają nowy pęd. 

Byliny można poznać m.in. po tym, że są lepiej przystosowane do znoszenia trudnych warunków klimatycznych niż inne rośliny np. te jednoroczne lub dwuletnie. 

Pąki bylin znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi. Byliny mogą osiągać wysokość przeciętnego człowieka, a ponadto nawet zimą potrafią zachować zielone liście, gdyż są odporne na mrozy. Długość żywotności bylin jest różna w zależności od rodzaju i gatunku rośliny. Niektóre z nich mogą dożyć nawet 20 lat (piwonia), a niektóre żyją tylko 3 lata (gailardia). Wszystko zależy od takich czynników jak: rodzaj gleby, ilość światła i obfitości składników pokarmowych oraz od właściwości rośliny. 


Jeśli chodzi o sadzenie bylin to najpierw wstawia się ją do wody, bez względu na to, czy jest ona sucha czy nie. Następnie wykopuje się dołek, który powinien być 2 razy większy i głębszy od wielkości byliny. Kompost miesza się z ziemią i dodaje nawóz organiczny. Gotowy dołek podlewa się wodą, umieszcza roślinę w nim tak, by górna część bryły korzeniowej była na wierzchu. Na koniec obsypuje się bryłę korzeniową, ugniata, by usunąć pęcherze powietrza i podlewa. Po wchłonięciu się wody, rozprowadza się wokół korzeni grubą warstwę ściółki dla utrzymania wilgotności.


Jeśli chodzi o trwałe, wieloletnie byliny jakie możemy zasadzić w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych to będą to:

- Aster gawędka, który kwitnie na przełomie lipca-września; rośnie on bardzo wolno w miejscach słonecznych, na żyznych i przepuszczalnych glebach; można go sadzić na rabatach, skalniakach, ale też ciąć i trzymać w wazonie.
aster gawędka

- Floksy/płomyki, które kwitną na przełomie lipca-września; mają biało-różowo-purpurowy kolor i pięknie pachną; lubią słoneczne stanowiska, nie lubią suszy.
floksy

- Funkia/hosta, która jest mrozoodporna i lubi cieniste stanowiska z wilgotną glebą; ma piękne, duże, zielone w środku i białe na obrzeżach liście (w zależności od gatunku ich kolor może być różny).
funkia

- Juka kalifornijska, której pędy dorastają nawet do dwóch metrów wysokości; ma biało-kremowe kwiaty, które nocą fosforyzują; kwiaty te lubią suche i ciepłe stanowiska.
juka kalifornijska

- Liliowce, które nie są wymagające i są niezawodne, można sadzić je wszędzie; nie nadają się jednak do wazonu, gdyż stoją tylko jeden dzień.
liliowce

- Piwonia/peonia, która nie lubi gdy się ją przesadza, dlatego lepiej od razu posadzić ją w słonecznym miejscu, gdzie jest żyzna i wilgotna gleba; piwonia też świetnie sprawdzi się w wazonie.
piwonia peonia

- Słoneczniczek szorstki, który ma niewielkie wymagania, gdyż jest odporny na mróz, może rosnąć w stanowisku słonecznym, żyznym i wilgotnym. 
słoneczniczek

Warto wspomnieć również o tym, że prócz kwiatów należących do rodziny bylin, w Polsce hoduje się również rośliny sadownicze z rodziny bylin. Są to truskawka, w tym truskawka całoroczna i poziomka

wygląd owocu truskawki pnące całorocznej

komentarz 26 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Byliny kojarzyły mi się zawsze z jakimiś krzakami porastającymi płoty a tutaj jakieś kwiaty...
...