pytanie zadane 1 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2016 przez użytkownika

Pokrój roślin to ich wygląd, czyli wszystkie jej cechy zewnętrzne. Będzie się do nich zaliczać rozmiar pędów, ulistnienie, wysokość, odgałęzienia, kwiatostan itp. Dzięki tym cechom możemy udekorować ogród, balkon czy parapet. 

Różne rośliny mają różne pokroje. Można wyróżnić:

a) pokroje drzew

    Drzewa mają zazwyczaj prosty pień i koronę, która z biegiem lat staje się coraz bardziej gęstsza i szersza. Najczęściej zalicza się je do pokroju stożkowatego, zwanego też piramidowym, co najlepiej widać to na takich drzewach jak sosny lub świerki. Korona może mieć różny kształt: kuli, stożka, jajka, smukła, wąska, zwisająca.

świerk

b) pokroje krzewów

    Niektóre krzewy mają ogałacające pędy u podstawy, a obfite na wierzchołkach. Inne mają łukowate pędy zakrywające podstawę rośliny. Są też krzewy dziko rosnące, tworzące kilka głównych, rozgałęziających się  pędów. Wśród krzewów można wyróżnić też te rozpościerające się, pełzające. Zasadniczo krzewy zalicza się do pokroju kolumnowego, gdyż większość roślin tego rodzaju rośnie wysoko, ale wąsko. Charakterystycznym krzewem o tym pokroju są cisy (iglaki). 

pokroje krzewów

Są również rośliny/krzewy o pokroju fontannowym. Najczęściej w tej formie można spotkać trawy ozdobne, które są wyższe i rozpościerają się w górze i układają na kształt fontanny (stąd nazwa). 

funkia
-Funkia-

c) pokroje bylin

    Wśród bylin można wymieć te, których pokroje są płasko rosnące czyli okrywowe. Ich pokrój jest płożący. Przeważnie takie rośliny są niskie i tworzą kępy. Są też gatunki o wzniesionym pokroju i wysokie na metr wysokości. Większość bylin jednak rośnie kępowo, rozłożyście np. rozchodnik

kaktus rojnik w doniczce z filiżanki

...