pytanie zadane 1 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Jakie barwy są najlepsze?

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2016 przez użytkownika

O to jakie barwy do ogrodu będą najlepsze to już trzeba samodzielnie zdecydować. Najlepsze będą takie, które najbardziej się lubi, bo w końcu będziemy w ogrodzie spędzać wiele czasu. Warto więc dobrać w nim takie barwy kwiatów, jakbyśmy tworzyli swój własny obraz i malowali ulubionymi barwami. 

Barwy kwiatów to taka ich mowa. I tak mamy wiele barw, które do nich się odnoszą. 

Błękit - to ulubiona barwa ogrodników, ze względu na rzadkość występowania. Barwa ta działa przyjemnie, z dystansem, beznamiętnie, nieuchwytnie. Symbolizuje oddalanie się i drugi plan. Kwiaty niebieskie w ogrodzie zwiększają przestronność, zwiększają kontrast z innymi barwami kwiatów. 

Zieleń - zieleni w ogrodzie zawsze jest dużo. Tworzy ona przeważnie tło dla innych kwiatów i występuje w wielu odcieniach. Dla ogrodników jest ona wyrazem różnorodności życia. Zieleń działa uspokajająco, ale potrafi też być monotonna. Dopełnieniem zieleni są przeważnie czerwone kwiaty. 

Żółty - odbija ona najwięcej światła. Barwa ta nie nadaje się do małych ogrodów, gdyż się narzuca i skupia uwagę. Poza tym nie wygląda dobrze w grzejącym słońcu. 

Pomarańcz - to barwa, która ożywia rabaty, rozgrzewa duszę nawet w pochmurne dni. Pomarańcz to kolor radości.

Czerwień - w ogrodzie powinny znajdować się jej silne akcenty, które pozwolą rabatom pulsować i budzić się do życia. Nie można używać jej w nadmiarze, gdyż będzie działać przygnębiająco i agresywnie. 

Róż - w ogrodzie działa uspokajająco i uskrzydla. Im jaśniejszy tym spokojniejszy, a im bardziej różowy tym agresywniejszy. W blasku słońca wygląda natomiast blado. W nadmiarze może razić i działać kiczowato. 

Biel, szarość - biel to stan braku barwy. Wieczorami świeci jak szarość, srebrzystość, ponieważ odbija więcej światła niż pobiera. Współgra ona ze wszystkimi innymi barwami. Tłumi, zobojętnia i cieszy oko. 

barwy kwiatów

Poniżej wymienię kilka gatunków kwiatów w wypisanych powyżej barwach.

Barwa Kwiaty
jednoroczne
Ozdobne
rośliny
drzewiaste
Błękit chaber bławatek powojnik
Zieleń ***** ozdobny -
Żółty - forsycja pośrednia
Pomarańcz cynia wytworna róża krzaczasta
Czerwień nasturcja większa pigwowiec chiński
Róż zawilec japoński jabłoń ozdobna
Biel - -

...