pytanie zadane 1 kwietnia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2016 przez użytkownika

By zasadzić miętę pieprzową należy wybrać dla niej przede wszystkim odpowiednie stanowisko, które musi być słoneczne z umiarkowanie wilgotną glebą. Rośliny umieszcza się w naczyniu, które nie ma dna np. w foliowej owijce lub w rolce po ręczniku papierowym czy papierze i wkopuje się do ziemi. Dzięki naczyniu mięta nie będzie miała tylu rozłogów. 

Jeśli chcemy zasadzić miętę od istniejącego już krzaczka mięty to po prostu wykopujemy krzaczek, dzielimy korzenie i sadzimy, tak jak opisane jest to wyżej. Warto również uważać na zasadzoną miętę, ponieważ często zdarza się, że roślina choruje na tzw. rdzę mięty. Jest to grzyb który atakuję liście mięty i może zniszczyć naszą uprawę.

mięta pieprzowa

Do odmian mięty pieprzowej należą:

- Bergamotte o miętowo-bergamotkowym zapachu i wysokości 40-90 cm,
- Eau-de-Cologne o wysokości 40-80 cm,
- Orange o wysokości 30-80 cm i pomarańczowo-miętowym zapachu,
- White Peppermint o wysokości 40-80 cm,
- Basilmint o wysokości 30-70 cm i bazyliowo-miętowym zapachu,
- Variegata o wysokości 25-60 cm o miętowo-ananasowym zapachu. 

Mięty pieprzowej nie należy mylić z miętą zieloną, ponieważ to zupełnie inne odmiany mięty. Natomiast zarówno jedną, jak i drugą można suszyć, a następnie suche liście używać do zrobienia herbatki miętowej lub naparu

komentarz 27 lutego 2021 przez użytkownika anonimowy
mięta pieprzowa może jest i zdrowsza (podobno), ale za to jej listki są mniejsze niż zielonej  no i jest trochę trudniejsza w hodowli (wiem z doświadczenia :))
...