pytanie zadane 1 kwietnia 2016 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 1 kwietnia 2016 przez użytkownika

Nawłoć  to roślina o delikatnych orzęsionych, bardzo małych żółtych kwiatach, które silnie pachną. Nawłoć ma lancetowate liście (podobne jak u babki lancetowatej) i ulistnione łodygi. Nawłoć pospolita, bo tak brzmi pełna nazwa rośliny, jest powszechnie występującym ziołem w Polsce. Poza właściwościami leczniczymi, pełni również rolę ozdobną za sprawą pięknych żółtych kwiatów.

nawłoć

Nawłoć bez względu na swój gatunek, rośnie na słonecznych miejscach, polanach, często w skarpach, w zasobnych, świeżych glebach. Występują różne odmiany nawłoci m.in.: Goldenmosa (żółta), Ledsham (jasnożółta) i Strahlenkrone (złocistożółta). Po okresie kwitnienia nawłoć należy ściąć. Gatunki nawłoci, które występują na terenie naszego kraju to: 

- nawłoć alpejska - spotykana głównie w rejonach górskich Karpat i Sudetów,

- nawłoć kanadyjska - pochodzi z Ameryki Północnej, z Kanady,

- nawłoć pospolita - występuje na terenie całej Europy i w Azji,

- nawłoć późna - naturalnie występuje w Ameryce Północnej, w Europie, a także w Polsce,

- nawłoć wąskolistna

Inne nazwy zwyczajowe (ludowe) tej rośliny to polska mimoza, urasz czy włoć. Z kwiatów nawłoci można pozyskać naturalny żółty barwnik. Jeśli chodzi o jej właściwości lecznicze to m.in.: przyspiesza gojenie się ran, ma działanie przeciwzapalne czy przeciwzakrzepowe. 

Co ciekawe i bardzo ważne, nawłoć jest rośliną trującą dla bydła domowego.

komentarz 12 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Gdzieś takie kwiatki żółte widziałam na polu. Muszę się następnym razem przyjrzeć jak zobaczę jeśli to nie jest zwykły chwast tylko zioło.
...