pytanie zadane 11 listopada 2022 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 11 listopada 2022 przez użytkownika

Kartkę można zalaminować w bardzo prosty sposób nawet w warunkach domowych. Wystarczy mieć do tego odpowiedni sprzęt, czyli laminarkę (urządzenie laminujące), folię do laminowania oraz dokument, który chcemy zalaminować. 

laminarka i laminowanie

Cały proces laminowania przebiega dość szybko i sprawnie. Najpierw należy włączyć laminarkę do kontaktu, gdyż to urządzenie potrzebuje prądu, żeby zadziałać. Następnie klikamy przycisk ON, jeśli jest on w naszym modelu laminarki, bo nie we wszystkich jest. Czekamy, aż laminarka się nagrzeje (u mnie wówczas świecie się lampka pośrodku na czerwono). W czasie gdy laminator się nagrzewa, wkładamy kartkę/dokument, który chcemy zalaminować do specjalnej folii. Folia ta ma zazwyczaj wielkość kartki A4 i składa się z dwóch folii, które wewnątrz są pokryte klejem. Gdy mamy już umieszczoną kartkę w folii, a laminarka się nagrzała, możemy delikatnie wsunąć ją do laminatora. Urządzenie dalej samo będzie 'pobierało' resztę kartki z jednej strony i wysuwało ją z drugiej strony. 

laminowanie kartkiGotowy zalaminowany dokument możemy używać np. na zajęcia lub powiesić na ścianie (jeśli było to np. zdjęcie). Zalaminowane rzeczy możemy też pociąć i używać do różnych zabaw, zajęć.


Laminowanie dokumentów jest to fachowo mówiąc pokrywanie ich warstwą ochronną, czyli właśnie folią z klejem. Dzięki temu zalaminowane dokumenty nie podlegają uszkodzeniom mechanicznym: nie niszczą się tak szybko, nie ulegają podarciu i są chronione przed wilgocią. 

...