pytanie zadane 2 października 2022 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 2 października 2022 przez użytkownika

Dla niektórych osób różnica pomiędzy szopą a stodołą nie istnieje i zarówno jedno, jak i drugie uznają za to samo. Jednak trzeba wiedzieć, że to wcale nie to samo. Budynki te różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale również przeznaczeniem. Poniżej postaram się Wam to wyjaśnić. 

Szopa to budynek służący do przechowywania urządzeń, opału lub zwierząt, znajdujący się w gospodarstwie. Jest on mały i zbudowany najczęściej z drewna, a dach może być obity papą. Szopa, w której przechowuje się drewno bywa nazywana również drewutnią. 

szopa

Stodoła to budynek, w którym przechowuje się plony, takie jak siano i słomę lub zboże, które są w stanie suchym (już po zbiorach). Stodołę możemy też odróżnić od szopy po tym, że posiada ona wielkie drzwi, takie żeby swobodnie mogła przez nie swobodnie przejechać duża maszyna rolnicza np. traktor czy kombajn. Takie maszyny przechowywano również w stodole. 

stodoła

Budowa wnętrza prawie każdej stodoły była taka sama. Pośrodku niej znajdowało się klepisko, na którym wykonywano różnego rodzaju prace oraz stawiano na nim pojazdy rolnicze. Po obu stronach klepiska znajdowały się tzw. sąsieki, czyli miejsca, w których przechowywano zboża lub siano. 

...