pytanie zadane 25 marca 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 25 marca 2016 przez użytkownika

Gatunków owadów mamy około 900 000. Wśród ich całego mnóstwa znajdują się także te, określane jako owady lądowe, którymi są m.in.:

1. Stawonogi, czyli najliczniejszą grupę zwierząt, mającą wyrostki (nogi) połączone ze stawami; do takich owadów zaliczają się:

- Mrówki, występują wszędzie na świecie,a ich dom to mrowisko. Żyją sobie w nim tworząc strukturę hierarchiczną, gdzie każdy wie co ma robić: robotnice są do spełniania funkcji usługowych, samce zapładniają królową po czym giną, a królowa składa jaja. Mrowisko prócz miejsca do składania jaj, pełni też funkcję magazynu żywności oraz miejscem hodowli dla mszyc czy grzybów. 

mrówki na mrowisku

- Termity, które składają się z króla i królowej oraz robotnic i żołnierzy. Cała kasta składa się z kilki milionów osobników. Termity żyją średnio około 4 lat, zaś królowa może dożyć nawet 50 lat. termity mieszkają w wybudowanych przez siebie termitierach, gdzie hodują grzyby, którymi niektóre termity się odżywiają, bo zazwyczaj ich pokarm stanowi drewno. By żyć potrzebują one właśnie drewna, wody oraz wilgoci. Zbyt duża ilość słońca po prostu je wysusza. Istnieją dwa rodzaje termitów: drewniane (żyją w opuszczonych konarach drzew i pni; cała kolonia ginie jednak, gdy skoczą się zasoby drewna) i te budujące tunele poza drewnem (stanowią najwięcej gatunków i mogą żywić się, prócz drewna, trawą i próchnicą z gleby). 

termitiera - dom termitów

- Pszczoły, które znane są z produkcji miodu, zamieszkują ule. W Polsce żyje około 470 gatunków tych owadów, a na całym świecie jest ich około 20 000 gatunków. Najbardziej znanym gatunkiem pszczoły jest pszczoła miodna. prócz pyłku zbierają one również nektar. Rój pszczół składa się z królowej-matki, robotnic i trutni. Królowa składa jaja, trutnie przekazują nasienie królowej, żyją około 50 dni, zaś robotnice pielęgnują larwy, czyszczą je, zbierają nektar, budują plastry, wentylują ul i zbierają pokarm i wodę. 

pszczoła miodna

- Motyle, których w Polsce żyje około 3156 gatunków. Dzielą się one na motyle dzienne, które są kolorowe i aktywne w dzień (jest ich 164 gatunki) i motyle nocne, czyli ćmy, które prowadzą nocny tryb życia. Przechodzą one przeobrażenie zupełne, czyli najpierw są jajami, potem larwami, poczwarkami i przeobrażają się na końcu w postać dorosłą, zwaną imago lub owad doskonały. 

motylek

- Chrząszcze, jest ich 400 000 gatunków, w tym 6 200 w Polsce. Przechodzą, podobnie jak motyle, przeobrażenie zupełne. Dzielą się one na: drapieżne i wielożerne (te gatunki występują w naszym kraju). Do chrząszczy zalicza się również biedronki. 

biedronka z rodziny chrząszczy

2. Szczękoczułkowce, które mają brak wyodrębnionej głowy i czułek, mają za to szczękoczułki (stąd nazwa); do takich owadów zaliczają się:

- Pająki, liczą sobie 40 000 gatunków. Zwykle samice są większe od samców, a większość pająków produkuje jad. Znane są z przędzenia nici, zwanej pajęczyną. Służy ona im do łapania pożywienia

skaczący pająk z ofiarą

- Skorpiony, są one uznawane za pierwsze pajęczaki, jakie skolonizowały ląd. Zamieszkują głównie strefy tropikalne, gdzie lubią takie miejsca jak: skały, ściółka, pod korą drzew i w jej koronie. Jest ich około 2070 gatunków. 

skorpion

- Kleszcze, przed którymi zazwyczaj staramy się chronić, gdyż są nosicielami boreliozy. Istnieje ich 900 gatunków, a w Polsce na stałe 19 gatunków. Wśród nich najbardziej znany jest kleszcz pospolity, zamieszkujący lasy, paprocie i leśne rośliny. Prócz ludzi atakuje również ssaki i ptaki. 

kleszcz

Ponadto niektóre z owadów lądowych to owady społeczne, czyli żyjące w skupiskach. Są to m.in. mrówki (mrówki tkacze, afrykańskie mrówki, mrówki miodowe, mrówki legionowe, mrówki parasolowe), termity, pszczoły oraz motyle.

...