pytanie zadane 21 sierpnia 2022 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 21 sierpnia 2022 przez użytkownika

Rebus to rodzaj łamigłówki, w której musimy odczytać zaszyfrowane hasło. Rebus może zawierać odpowiednio ułożone znaki, rysunki lub napisy. Rebusy są znane już od dawien dawna, a pierwsze tego typu zagadki układali już m.in.: Leonardo da Vinci, Wolter czy Mark Twain. 

Rebus może wyglądać na przykład tak:

rebus loki

Mamy tu narysowany i podpisany blok (budynek). Litera b jest przekreślona - b, co oznacza, że jej nie ma, nie jest potrzebna do odszyfrowania hasła. Także ze słowa blok zostaje nam lok. Dodajemy do tych liter literę i. Tak powstaje nam wyraz loki (fryzura na głowie). 

Kolejny rebus przedstawia osobę płci damskiej. W tym przypadku jest to kobieta, a dokładnie mama, co widzimy po podpisie. Obok znajduje się rysunek kropel wody, a z podpisu wiemy, że jest to woda. W tym drugim wyrazie litera d zostaje wymieniona (=) na literę ł. W taki sposób powstaje dwuwyrazowe hasło mama woła

jak narysować rebus

Gdy rozwiązujemy jakiekolwiek rebusy musimy najpierw odgadnąć poszczególne człony lub człon, który jest przedstawiony za pomocą rysunku bądź rysunków. Następnie w sensowny sposób je łączymy i odczytujemy, tak aby powstało logiczne rozwiązanie rebusu. W formie rebusu można przedstawiać nie tylko pojedyncze słowa, ale również całe zdania lub wyrażenia. 

Zagadki logiczne do jakich zalicza się rebusy są niewątpliwie bardzo dobrą formą rozrywki. Rozwijają umysł i wyobraźnię, ćwiczą pamięć, uwagę i spostrzegawczość. Są stworzone nie tylko dla dzieci, ale dla osób w każdym wieku. U dzieci rebusy dodatkowo pomagają w nauce czytania, pisania i nauki pojęć liczbowych. 

...