pytanie zadane 22 marca 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2016 przez użytkownika

Opera buffa to inaczej opera komiczna. Jest to jeden z dwóch gatunków opery. Słowo buffone oznacza błazen i pochodzi z języka włoskiego. Drugim gatunkiem opery jest opera poważna, czyli opera seria. 

Cechą charakterystyczną opery buffa są wstawki humorystyczne, występujące między aktami opery poważnej (opera seria). Owe wstawki to zazwyczaj niewielkie sceny, 1 - 2 aktowe, składające się z prostej konstrukcji, mającej komediofarsowy charakter i dialogi w formie recytatywu. 

Opera buffa narodziła się już w XVIII wieku w Neapolu, a jej prekursorem był Giovanni Battista Pergolesi (kompozytor, skrzypek, organista) wystawiający dzieła w okresie baroku. Do jego pierwszego dzieła przedstawionego właśnie w tej formie, zalicza się wystawioną w 1733 roku intermezzo pt. "La serva padrona" ("Służąca panią"). Poniżej fragment:

W przedstawieniach opery buffa występują postacie zwane commedia dell'arte, czyli z komediantami. Bardzo często występowali oni w maskach i tworzyli śmieszne scenki, teksty, gagi itp. Postaciami komediowymi, biorącymi czynny udział w operze buffa były:

- Arlekin - błazen występujący w czarnej masce i stroju mające na sobie kształty trójkątów lub rombów; jego miłością jest postać z opery seria - Kolombina, zaś jego przyjacielem jest Brighella. Arlekin jest cechowany jako wiecznie zakochany, sprytny służący. 

- Brighella - przyjaciel Arlekina o nieprzyjemnym wyrazie twarzy; nosi przy sobie ostry sztylet za pasem.

- Scapino - służący ubrany w luźne szaty.

- Poliszynel - gbur ukazywany zazwyczaj z garbem, którego cechowało komiczne zachowanie i głos. Często był on przedstawiany z kapeluszem i umocowanym do niego kogucim piórem. Jego główne cechy to egoizm i nieludzkość. Był gadatliwy i lubił plotkować.

- Capitano - to postać pyszałkowata, lubiąca się chwalić, ale bardzo tchórzliwa. 

- Scaramuccia - to żołnierz-samochwała, który czasem zastępował postać Capitano. Miał na sobie strój wojaka w kolorze czarnym. Postać ta jest również przedstawiana w komedii Fredry jako Papkin. 

- Pantalone - starzec, kupiec wenecki. Nosi czerwony bądź czarny płaszcz, tureckie pantofle i czerwoną czapkę. 

- Dottore - bywa nazywany też Balanzone. To towarzysz Pantalone, który jest filozofem, lekarzem lub uczonym. Jest wyśmiewany oraz oszukiwany. Ubrany w czarny profesorski strój i płaszcz oraz w czarny kapelusz. Na twarzy nosi czarną maskę i ma czerwone policzki. 


W latach późniejszych Francja stała się bardziej popularna jeśli chodzi o operę buffa, a to za sprawą Jean'a - Jacques'a Rousseau (pisarz, pedagog, teoretyk muzyki), który był zafascynowany tą formą opery. Wystawił on swoje dzieło pt. "Le devin du village" ("Wróżek wiejski"):


Poza tymi dwoma twórcami, najwybitniejszymi i najbardziej kojarzonymi z operą buffa są: Wolfgang Amadeusz Mozart z takim dziełem jak m.in. "Wesele Figara" czy kompozytor Gioacchino Rossini ze swoim utworem "Cyrulik sewilski", który to jest najczęściej wykonywaną operą tego kompozytora. 

komentarz 30 października 2021 przez użytkownika Gość
U nas w polskiej telewizji można gdzieś zobaczyć ten typ opery? Bo bym sobie obejrzała bo to chyba coś fajengo może być
...