pytanie zadane 22 marca 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2016 przez użytkownika

Happening to sytuacje na pograniczu sztuki i teatru. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to, że coś się dzieje. Charakteryzuje się on obecnością artysty bądź artystów, teatralizujących otoczenie (samospektakl). Wydarzenie jakim jest happening ma swoją dramaturgię, a osoby biorące udział w happeningu często mają ze sobą różnego rodzaju znaki np. hasła czy jakieś przedmioty.

Pierwsze happeningi odbywały się w różnych instytucjach sztuki. Z biegiem lat przenosiły się one na ulice miast, starówki, lotniska itp. Happeningi są obecnie traktowane jako narzędzie komunikacji społecznej lub formą zwrócenia uwagi na jakiś problem

Wydarzenie zwane happeningiem wywodzi się z malarstwa abstrakcyjnego ekspresjonizmu, czyli aktu twórczego. Prekursorem tego ruchu artystycznego był amerykański artysta malarz - Allan Kaprow (twórca i teoretyk happeningu). Jego zdaniem happening miał być improwizowany, wykonywany przez zwykłych ludzi, a nie przez profesjonalistów, wykonywany na żywo bez możliwości powtórek, za to z aktywnym udziałem publiczności. Pierwszy happening natomiast miał miejsce w 1959 roku w Galerii Reuben w Nowym Jorku. 

W Polsce pierwszy happening miał miejsce w 1960 roku w Krakowie. Jego organizatorem był Bogusław Schaeffer. Jednak najsłynniejszą osobą w Polsce związaną z happeningiem był Tadeusz Kantor i jego słynny happening "Cricotage"  (znany też jako "Linia podziału") pokazany w 1965 roku w Warszawie. 

Obecnie happeningi wykorzystywane są podczas różnych demonstracji, manifestacji. Uczestniczyć w nich może każdy, a charakter uroczystości jest rozrywkowy. 

komentarz 14 lutego 2022 przez użytkownika Gość
ostatnio moda na różnego rodzaju hepeningi, za pomocą których ludzie przestawiają swoje opinie na różne tematy
czy to jest skuteczne i ma sens - nie wiem
...