pytanie zadane 22 marca 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2016 przez użytkownika

Feeria to widowisko teatralne oparte na motywach baśniowo-fantastycznych. Charakteryzuje się ona żywą akcją i jaskrawą widowiskowością. Inaczej mówiąc feeria to różnorodność barw i świateł podczas przedstawienia scenicznego, to bogactwo różnych efektów. Pojęcie feerii może odnosić się również do krajobrazów, wzorów, obrazów. 

Elementy feerii były wykorzystywane w sztukach teatralnych Williama Szekspira np. komedii "Sen nocy letniej" i romansie "Burza". Poniżej prezentacja pierwszej z dwóch wymienionych sztuk Szekspira: 

W Polsce do tradycji feerii nawiązywał Włodzimierz Władimir Majakowski, a swój utwór "Pluskwa", nazwał feeryczną komedią w dziewięciu obrazach. 


Pojęcie feerii odnosi się również do malarstwa. Jeżeli o nie chodzi, to inspiracją do namalowania feerii często była pora roku, jaką jest jesień. Wiele obrazów przedstawiających jesień ma w sobie wiele z feerii, ponieważ znajduje się tam wiele kolorów, różnobarwność, mnogość barw, a to wszystko sprawia wrażenie ekspresji na obrazie. Feeria w obrazach to najczęściej jesienne pejzaże przedstawiające zmieniający się kolorowy krajobraz pól, parków, lasów itp. 

obraz jesień feeria

Podsumowując feerią możemy nazwać: widowisko teatralne o tematyce baśniowej, bogactwo barw i efektów, grę świateł, rozmaitość i obfitość kolorów, kalejdoskop, tęczę, coś niezwykłego, fantastycznego. 

...