pytanie zadane 22 marca 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2016 przez użytkownika

Burleska to utwór literacki, teatralny lub filmowy, polegający na zderzaniu się wzniosłości i wulgarności z demonstracyjnym wykorzystaniem takich środków jak np. wyolbrzymienie. 

Początki burleski sięgają XV wieku, gdzie początkowo rozwinęły się we Włoszech. W wieku XVIII burleska była formą parodiowania takich tematów jak dzieła operowe lub operetkowe. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się dopiero w XIX wieku, gdzie wówczas była nazywana British girls, ponieważ występowały w niej głównie kobiety. Były one dość skąpo ubrane i podczas występów solowych lub grupowych śpiewały, tańczyły lub przedstawiały parodiowane skecze. 

Obecnie elementy burleski zawierają w sobie m.in. trawestacje Szekspira, zaś za mistrza burleski uważany jest Charlie Chaplin. Ówczesne burleski można oglądać w lokalach w większych miastach Polski oraz w wielu tego typu lokalach na całym świecie. W pomieszczeniach, w których będzie się odbywało przedstawienie są zazwyczaj przyciemnione światła (głównie w kolorze czerwonym), stoliki na kilka osób, lampki, krzesła, a czasem nawet wygodne kanapy w starym stylu oraz scena. Na niej pojawiają się kobiety w skąpych, kolorowych strojach, w ostrym makijażu oraz atrybutami (szale z piór, wachlarze itp.). 

Burleski nie należy porównywać do słynnego paryskiego Moulin Rouge, gdyż to całkiem inny rodzaj przedstawienia. Poza tym to nie tylko taniec, ale sztuka tańca połączona z aktorstwem, śpiewem i ogólnym wyglądem. Elementy burleski możemy obejrzeć w filmie muzycznym Steve'a Antin'a "Burleska". W rolach głównych występują m.in. Cher i Christina Aguilera - amerykańskie piosenkarki. Poniżej fragment tego właśnie filmu:

...