pytanie zadane 11 marca 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 marca 2016 przez użytkownika

Materac to miękki podkład, który znajduje się na łóżku. Dzięki różnym jego właściwościom oraz wypełnieniu może on służyć różnemu przeznaczeniu np. relaksować lub leczyć. Materac może być wypełniony: sianem, słomą, matą kokosową, sprężynami, pianką, lateksem, wełną czy mikrogąbką. 

Można wymienić kilka rodzajów materacy:

1. Piankowe
Tego typu materace są higieniczne, znoszą nacisk ciała, są dobre dla alergików, gdyż osiada na nich mniej roztoczy i alergenów. Dostosowują się do kształtu ciała, idealne do łóżeczek niemowlęcych. Poza tym zaletą materaca piankowego jest wytrzymałość, brak deformacji, zapewnienie dobrego podparcia dla kręgosłupa, głowy i szyi. Nie są one łatwopalne, za to są lekkie. 
Rodzaje materacy piankowych: poliuretanowe, poliuretanowe termoplastyczne, poliuretanowe wysoko elastyczne, lateksowe. 

2. Sprężynowe
Materace te są dość tanie i powinno się ich używać okazjonalnie. Mogą być one usztywniane różnymi materiałami. Tu im więcej sprężyn na metr kwadratowy, tym lepiej. Zazwyczaj posiadają długą gwarancję i są dobre dla osób ze zwiększoną wagą. Lecz niestety szybko się odkształcają.
Rodzaje materacy sprężynowych: bonellowe, kieszeniowe, kieszeniowe multipocket. 

3. Lateksowe
Występują one w dwóch wersjach: naturalne i syntetyczne materace lateksowe. Warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na proporcje kauczuku naturalnego i sztucznego. Jeśli jest to np. 7:3 (kauczuku naturalnego jest 7 jednostek, zaś sztucznego 3) to materac taki jest bardzo wysokiej jakości. Jest on sprężysty i dopasowuje się do kształtu ciała. Jest również trwały.

4. Wodne 
Takie materace utrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji, łagodzą bóle pleców, działają wspomagająco w chorobach reumatycznych. Niestety nie są one zbyt popularne, ze względu na trudny montaż. Wody nie trzeba wymieniać, ale co pół roku należy uzupełniać specjalny płyn antybakteryjny. 

Jeśli chodzi o twardość materacy to istnieją następujące wartości dla nich:

H1 - miękkie (dla dzieci)

H2 - średnio twarde (dla osób o wadze do 80 kg)

H3 - twarde (dla osób o wadze powyżej 80 kg)

H4 - bardzo twarde

komentarz 5 lipca 2020 przez użytkownika anonimowy
Dla mnie najlepsze są te piankowe. A te wodne to słyszałam że właśnie na kręgosłup średnio są zdrowe
...