pytanie zadane 11 marca 2016 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy
Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 marca 2016 przez użytkownika

Można wymienić kilka rodzajów materacy, które opiszę poniżej. 

1. Piankowe - są higieniczne, znoszą ucisk ciała, dobre dla alergików, gdyż osiada na nich mniej roztoczy i alergenów. Dostosowują się do kształtu ciała, dobre do łóżeczek niemowlęcych, są wytrzymałe, nie deformują się, zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa, głowy i szyi. Nie są łatwopalne, są lekkie. 

2. Sprężynowe - są dość tanie, powinno się ich używać okazjonalnie. Mogą być one usztywniane różnymi materiałami. Tu im więcej sprężyn na metr kwadratowy, tym lepiej. Zazwyczaj posiadają długą gwarancję, dobre dla osób ze zwiększoną wagą. Lecz niestety szybko się odkształcają.

3. Lateksowe - na rynku są dostępne naturalne i syntetyczne materace lateksowe. Warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na proporcje kauczuku naturalnego i sztucznego. Jeśli jest to np. 7:3 to materac taki jest bardzo wysokiej jakości. Jest on sprężysty i dopasowuje się do kształtu ciała. Jest również trwały.

4. Wodne - utrzymują one kręgosłup w odpowiedniej pozycji, łagodzi bóle pleców, działa wspomagająco w chorobach reumatycznych. Niestety nie są one zbyt popularne, ze względu na trudny montaż. Wody nie trzeba wymieniać, ale co pół roku należy uzupełniać specjalny płyn antybakteryjny.

Jeśli chodzi o twardość materaca to wymienić można:

H1 - miękkie (dla dzieci)

H2 - średnio twarde (dla osób o wadze do 80 kg)

H3 - twarde (dla osób o wadze powyżej 80 kg)

H4 - bardzo twarde

...