pytanie zadane 16 maja 2022 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
zmienione kategorie 16 maja 2022 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 16 maja 2022 przez użytkownika
edycja 16 maja 2022 przez użytkownika

Pingwiny to zwierzęta, które najprędzej zobaczymy w telewizji lub odwiedzając ZOO. Te nieloty występują w wielu miejscach na świecie, gdzie trzymane są w niewoli i można je oglądać. Jeśli natomiast chcielibyśmy obejrzeć te ptaki w ich naturalnym środowisku to staje się to już nieco trudniejsze. Po pierwsze ze względu na odległość tych miejsc, a po drugie ze względu na to, że trzeba trafić na odpowiednią porę, żeby tam akurat je spotkać. 

pingwin

Pingwiny zamieszkują głównie południową część naszej kuli ziemskiej, gdzie lokują się w zimnych wodach strefy przybrzeżnej, czasem też na plażach. Jest tylko kilka miejsc na świecie, gdzie możemy spotkać pingwiny żyjące na wolności. Miejscami tymi są:

mapa występowania pingwinów na całym świecie

1. Nowa Zelandia
Stąd pochodzi najstarszy gatunek pingwina, zwany Waimanu

2. Ameryka  Południowa
A dokładnie jej zachodnie wybrzeże, czyli wody Oceanu Spokojnego i teren gór Andów, Ziemię Ognistą, a także pobliskie wyspy Falklandy, Georgia Południowa i Sandwich Południowy. 

3. Antarktyda
 W tych zimnych wodach oraz lodowatych terenach spotkać można takie gatunki pingwinów jak: Adeli (inaczej białooki), cesarskie, maskowe, białobrewe. Ostatni z wymienionych gatunków pingwinów, gniazduje bardziej w głąb lądu, niż pozostałe gatunki. 

4. Galapagos
Tu żyją pingwiny równikowe. Jest to najbardziej na północ położone miejsce gdzie można spotkać pingwiny.  

Poza tym różne gatunki pingwinów można spotkać na południowych wybrzeżach Afryki (głównie w RPA i Namibii) oraz południowych wybrzeżach Australii i na wyspie Tasmania. Prócz podanych wyżej miejsc, pingwiny występują również na wielu mniejszych wysepkach południowych wód oceanów. Na nich występuje również najliczniejszy z gatunków pingwinów, a mianowicie pingwin cesarski. 

...