pytanie zadane 10 sierpnia 2015 w Historia przez użytkownika Gość
Czy to nie to samo?

1 odpowiedź

odpowiedź 11 sierpnia 2015 przez użytkownika
edycja 20 czerwca 2021 przez użytkownika

Piraci od korsarzy różnią się paroma szczegółami. Choć może się wydawać, że jedni i drudzy to te same osoby, to jednak nie jest tak do końca. Poniżej postaram się wyjaśnić oba pojęcia. 

Zaczniemy od korsarzy. Korsarze działali na zlecenie swojego władcy czy też króla i to jest pierwszy zasadniczy element różniący korsarza od pirata. Za takie zlecenia np. grabieży statków, korsarze dostawali część łupów dla siebie. Zlecenie to ma również swoją nazwę i nazywa się listem kaperskim. Największa ilość korsarzy pochodziła z Francji oraz Anglii. 

strój korsarza

Najbardziej znanymi korsarzami byli:

1. Francis Drake - korsarz z Anglii, który odbył wyprawę dookoła świata. 

2. Woodes Rogers - korsarz brytyjski, a później gubernator Bahamów.

Piraci, najprościej mówiąc, działali na własną rękę. Nikt im nie wydawał rozkazów, działali sami dla siebie. Często zdarzało się że piraci mieli na jednym oku opaskę. Piraci napadali na inne statki, ale również budynki, budowle nabrzeżne. Piractwo narodziło się bardzo wcześnie, gdyż znane było już w czasach starożytnych. Piractwo kojarzy się ogólnie ze złem, natomiast w późniejszych czasach nadano temu nieco delikatniejsze, a nawet romantycznej formy. Piraci kojarzyć się zaczęli z ukrytymi skarbami, tajemniczymi mapami, rafami koralowymi, szantami, dżunglą, czarną czapką z białą czaszką itp. 

pirat

Obecnie piratów już raczej nie spotkamy. Istnieją jednak tzw. piraci somalijscy pływających po wodach okalających Somalię. Podobnie jak piraci niegdyś, również oni teraz łupią statki. Niebezpiecznie może być zatem na wodach karaibskich, Zatoki Adeńskiej oraz Cieśninie Malakka. 

Najbardziej znanymi piratami byli:

1. William Kidd - najokrutniejszy brytyjski pirat XVII wieku.

2. Edward Teach zwany Czarnobrodym - brytyjski pirat działający w latach 1716 - 1718 na Morzu Karaibskim, posługujący się zarówno szablą, jak i bronią palną.

3. Anne Bonny - kobieta pirat pochodząca z Irlandii. 

4. Bartholomew Roberts zwany też Black Bart - pirat pochodzący z Walii, który w przeciągu około trzech lat obrabował ponad 200 statków.

5. Amaro Pargo - pirat hiszpański.

6. Jack Rackman zwany też Calico Jack - pirat z Anglii. 

7. Hayreddin zwany Barbarossa - pirat z Turcji, grasujący na Morzu Śródziemnym.

8. Mary Read - piratka z Anglii. 

9. Samuel Bellamy zwany "Balck Sam" - pirat angielski, który w niecały rok złupił 53 statki i przez to stał się najbogatszym piratem w dziejach. 

10. William Henry Hayes zwany też Bully Hayes - amerykański pirat grasujący na Pacyfiku. 

11. Charles Vane - pirat z Anglii. 

12. Claes Gerritszoon Compaen - pirat z Holandii, który przechwytywał statki europejskie. 

13. Ching Shih - piratka z Chin.

Najsłynniejsze przygody piratów można obejrzeć oczywiście we wszystkich trzech częściach "Piratów z Karaibów":

komentarz 19 lutego 2020 przez użytkownika Gość

Zastanawiam się po co jakiemuś królowi byli potrzebni korsarze, skoro miał on własne wojsko. Chyba tylko żeby nie oficjalnie napadać na statki innych państw i nie ponosić za to odpowiedzialności. Zawsze można było się wyprzeć i powiedzieć że to są piracismiley

...